Kalousek poděkoval za mattonku a senátoři mu za to „ošetřili“ dluhopisy

26.04.2012 12:36

Senát stvrdil zpřísnění podmínek pro komunální dluhopisy. Jde o novelu zákona o dluhopisech, kterou osobně přišel do horní komory podpořit ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ještě než ale o normě promluvil, ukázal se jako slušňák. Senátorům totiž poděkoval za mattonku, která mu přistála krátce před tím na debatní pultík.

Kalousek poděkoval za mattonku a senátoři mu za to „ošetřili“ dluhopisy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

„K občerstvení je mi nabízena mattonka a to velice oceňuji,“ řekl Kalousek dnes v Senátu, kde představoval celý balík vládních návrhů. Mezi nimi byla třeba i norma ke zpřísnění pravidel pro komunální dluhopisy. Kalousek známý svým ostrovtipem v dolní komoře zřejmě vzal zavděk tím, že na něj již tradičně senátoři slovně neútočí, podobně jako třeba sociální demokraté ve sněmovně. Jeho slova také byla reakcí na to, že senátoři dnes doporučili Karlovarskému kraji, aby zabránil devastaci chátrajícího areálu Lázní Kyselka.

„Vzhledem k tomu, že to je i poslední bod, tak děkuji tradičně za vlídné zacházení,“ vhodil do ringu Kalousek o více než hodinu později další pochvalnou větu, a to když představoval vládní návrh vztahující se ke smlouvě mezi Českou republikou a Ruskou federací o sociálním zabezpečení.

O co ale v normě o dluhopisech jde? Díky zákonu se mají zpřísnit pravidla pro komunální dluhopisy. Norma podle Kalouska reaguje podle vlády na vzrůstající zadluženost veřejných rozpočtů a potřebu zajistit udržitelnost veřejných financí. Splatnost komunálních dluhopisů bude podle něj smět být nejvýše 15 let.

Zákon dále zpřísňuje podmínky vydávání komunálních dluhopisů, tedy dluhopisů vydávaných obcemi a kraji. Novela současně některá pravidla vydávání dluhopisů zmírňuje. Například počítá s tím, že podmínky emise dluhopisů v budoucnu už nebudou podléhat schválení Českou národní bankou. Zákon nyní dostane k podpisu prezident republiky.

"Není to ve světě obvyklé," podotkl o rušené podmínce schvalování emisních podmínek ministr Kalousek.

Zákon dále zjednodušuje úpravy dluhopisového programu a upřesňuje pojem dluhopis. Ten má být nadále užíván ve spojitosti se všemi zastupitelnými cennými papíry, s nimiž je spojeno právo na splacení určité dlužné částky, které musí být vydány podle českého zákona o dluhopisech, a to i pokud jsou vydány v zahraničí. Listinné dluhopisy nebude podle návrhu možné rovněž vydávat jako cenné papíry na doručitele.

Nenechal se Drymlem rozhodit

Jak zjistila ČTK, kraje, obce a města budou moci použít peníze získané z dluhopisů pouze na zákonem vymezené účely. Bude to spolufinancování projektů hrazených z fondů EU, odstraňování škod po živelných katastrofách a zejména na účely v působnosti obce nebo kraje, například bydlení, dopravu nebo školství. Peníze získané z dluhopisů bude muset emitent účtovat na zvláštním účtu tak, aby mohl kdykoli doložit, co s nimi udělal. Toto opatření má zajistit průhlednost využití peněz.

Proti tomu ale v Senátu vystoupil Vladimír Dryml (ČSSD) a varoval, že nová úprava zásadně dolehne na některé starosty a možná i kraje. Podle jeho přesvědčení zastupitelstva mají podle zákona rozhodovat bez omezujících podmínek, a přitom projednávaná novela jim jejich práva omezuje.

Kalousek se ale poznámkou Drymla nenechal rozhodit a odvětil, že již nyní musí mít samosprávy souhlas ministerstva k vydávání dluhopisů, protože jejich rozpočty jsou součástí veřejných rozpočtů. Podotkl, že někdo musí mít přiměřenou kontrolu a přehled, protože jinak nelze dodržet rozumnou bilanci veřejných rozpočtů.

{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Kalousek" count=&

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

14:30 To je psycho, tohle... Němcová odešla z místnosti. Ostatní hlasovali pro

Členové ústavněprávního výboru Senátu dali zelenou petici 15 tisíc zemědělců. Ti chtějí zrušit Fialo…