Základní nepodmíněný příjem nebo všeobecný základní příjem je navrhovaný systém sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši všem lidem. Smyslem této dávky by bylo poskytnout základní zajištění živobytí každému, bez ohledu na to, zda pracuje, pracovat nemůže či pracovat nechce. Její zastánci ji navrhují zavést buď na úrovni jednotlivých států, na úrovni Evropské unie nebo celosvětově. Jak ParlamentníListy.cz v tomto týdnu informovaly, existují takoví i v Česku.
Co si myslí o této myšlence oba muži? Tedy jak exposlanec ČSSD Jiří Koskuba, tak i senátor ODS Jaroslav Kubera? Je vůbec v českých podmínkách a současné situaci proveditelná? A kde by se na to vzaly peníze?
„Zřejmě tentokrát zklamu. Nerad hovořím o něčem, o čem mám méně než mlhavou představu. To tento případ bezesporu je. Poprvé jsem o tom četl až ve vašem článku v ParlamentníchListech.cz 25. září. Navíc nejsem ekonom ani sociolog, už ani politik. Přesto přiznávám - pohled na podobné nápady mám vskutku dosti konzervativní. Dokonce si vůbec nejsem jistý, jde-li o myšlenky revoluční, nebo naivní až bláznivé. Ono se to totiž často jen velmi obtížně rozlišuje,“ předeslal úvodem svého komentáře Jiří Koskuba.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová