Máme tu hrdiny. Vondru a Pospíšila to ale nezajímá

05.05.2012 18:04 | Zprávy

Ačkoliv si v těchto dnech připomínáme už 67. výročí vítězného Květnového povstání, které historici všeobecně považují za největší bojové vystoupení českého lidu, většině současných českých politiků je to šumák. Starají se jen o svou politickou budoucnost. Senátu došla trpělivost a přes nicnedělání ministerstev obrany a spravedlnosti podali vlastní návrh zákona o Českém národním povstání.

Máme tu hrdiny. Vondru a Pospíšila to ale nezajímá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Alexandr Vondra

Předkladateli senátního návrhu jsou Miroslav Nenutil, Milan Štěch, Přemysl Sobotka, Petr Pithart, Jaroslav Doubrava, Petr Bratský, Tomáš Töpfer a Pavel Lebeda. Jedná se tedy o senátory jak pravicové, tak levicové, napříč politickým senátním spektrem.

„Podání návrhu bylo symbolicky uskutečněno právě ve dnech, kdy si Česká republika připomíná 67. výročí této události. Návrhem zákona chtějí předkladatelé především vyjádřit úctu a vděčnost ženám a mužům, kteří v období nacistické okupace s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie,“ uvedla mluvčí Senátu Pavlína Heřmánková.

"První popud vůči nám ohledně tohoto zákona přišel od Českého svazu bojovníků za svobodu, kteří už předtím jednali s ministerstvem obrany,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz šéf Senátu Milan Štěch.



Hrdinství se nedoceňuje

„Lze konstatovat, že historický i politický pohled na toto období stále ještě nedoceňuje hrdinství těch, kdo tenkrát za naši svobodu a samostatnost pokládali své životy. Ocenění těchto hrdinů  si klade za cíl návrh zákona, který prohlašuje toto povstání Českým národním povstáním, neboť pouze tímto pojmenováním lze dosáhnout celonárodního uznání odbojového aktu. Pouze těmito kroky tedy odpovídajícím pojmenováním  odbojového aktu a vyhlášením významného dne, lze dosáhnout celonárodního uznání tohoto povstání proti nacistické totalitě," říká předkladatel zákona senátor Miroslav Nenutil.



Západ se na nás vykašlal

Jeho slova potvrzuje i armádní expert Jan Střelka. „Je třeba si také uvědomit, že české povstání vypuklo za nejméně příhodných podmínek ze všech protiněmeckých povstání v celé Evropě. Fronty byly od jeho centra vzdáleny stovky kilometrů a lidi neměli vůbec žádné zbraně, protože Západ se na nás zase vykašlal a Východ si chtěl přivlastnit všechny zásluhy za naše osvobození pro sebe a vlastní osvobození se mu politicky také nehodilo. Češi měli prostě bez přehánění holé ruce a s kameny a klacky útočili na po zuby ozbrojené Němec, aby se zmocnili jejich zbraní,“ připomněl pro ParlamentnímListy.cz Střelka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …