V roce 2010 byl senátor Petr Pithart (KDU-ČSL) jedním z těch, kteří prosazovali složitější podobu ústavního zákona o rozpuštění sněmovny. Pithart se tehdy domníval, že měla v tomto procesu hrát roli sněmovní většina, vláda v demisi a prezident republiky. V dnešní době ale chybí v zákoně tato silnější role prezidenta. „Sněmovní většina to má dnes moc snadné,“ myslí si i dnes někdejší místopředseda horní parlamentní komory. Podle jeho názoru bylo třeba postarat se o to, aby si sněmovní většina nemohla vypsat volby, kdy ji to napadne.
Výtka a pochvala Miloši Zemanovi
Následně Pithart poznamenal, že se s prezidentem Milošem Zemanem neblížíme k poloprezidentskému systému, před čímž varuje především TOP 09. Tato hrozba je podle exsenátora oslabena tím, že prezident za sebou nemá silnou politickou stranu působící ve sněmovně. SPOZ touto silou podle Pitharta vůbec není. „Dokonce mám pocit, že počínání SPOZ a především počínání kancléře prezidenta Vratislava Mynáře posiluje pravicové strany,“ poznamenal host pořadu.
Následně přišla řeč i na opětovnou kandidaturu Jana Sváčka na pozici ústavního soudce. Prezident k ní přikročil i navzdory tomu, že Senát již jednou Sváčka na pozici ústavního soudce odmítl. Učinil tak i na podruhé a Pithart to považuje za historickou chvíli. Ukázalo se totiž, že Senát jako instituce zůstal konzistentní ve svém názoru.
Na druhé straně Pithart ocenil fakt, že prezident Miloš Zeman chodí do Senátu své kandidáty obhajovat. Václav Havel to udělal jen jednou a Václav Klaus dokonce nikdy, což podle Pitharta nebylo správné. Mimo doktora Sváčka ale Zeman předložil Senátu dobré kandidáty na ústavní soudce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp