Autor služebního zákona: John nepotřebuje souhlas Nečase

20.1.2011 1:56 odp.

Tahanice kolem policejního prezidenta respektive jeho způsobu zvolení hned tak neskončí. Otázkou však zůstává, kam až dokáží ministr vnitra Radek John a premiér Petr Nečas při vzájemné neústupnosti zajít. A zda bude odsud možnost důstojného návratu pro oba?

Autor služebního zákona: John nepotřebuje souhlas Nečase

Koho jiného se zeptat na výklad zákona než samotného autora legislativní úpravy. Petr Tomek redakci ParlamentníListy.cz poskytl právní expertízu, která je sice jednoznačná, ale může si z ní odnést jak premiér tak ministr vnitra to, co se mu nejvíce hodí. Kontrastuje s jednoznačným vyjádřením prezidenta Václava Klause, který se ve sporu jednoznačně postavil za premiéra.

SMS asistentky

Hodinu po oznámení výběru Petra Lessyho kontroval na tiskové konferenci premiér Petr Nečas. Nejdříve si rýpl, že mu verdikt komise dal ministr vnitra vědět prostřednictvím sms jeho asistentky a pak podle očekávání opět zpochybnil komisi i legitimnost výběrového řízení. "Ministr vnitra má sice právo výběru, ale i on musí respektovat služební zákon a v tomto případě není jistota, že byl dodržen, " povzdechl si Nečas.

K tématu:
Johnův šéf policie: Langer věděl, Bublan nezná, na tahu Nečas
SLEDUJEME téma Policejní prezident
Kompletní prohlášení premiéra Nečase
Kompletní prohlášení ministra vnitra Johna


Pro Nečase

Ministerstvo vnitra si nechalo zpracovat analýzu zákona o služebním poměru, jejímž autorem je docent Pavel Mates z plzeňské právnické fakulty. Ten v podstatě dal výběrovému řízení zelenou.

"Já znám ten právní posudek, ale pan docent při vší úctě není znalcem tohoto zákona. To výběrové řízení není v souladu se zákonem. U policie se totiž vžila praxe, a to i při obsazování nižších služebních míst, že když nelze někoho ze stejné tarifní skupiny převést na volné pracovní místo, tak se to prostě odfajfkuje a vypíše se řízení. Jenže se občas zapomíná dát kandidátovi vyrozumění s důvody, proč nebyl komisí doporučen a až potom se podle zákona může vypsat výběrové řízení. To je standardní postup a Petr Nečas to může právně napadat," vysvětluje ParlamentnímListům.cz autor zákona Petr Tomek .

Tisková mluvčí policejního prezidia sice redakci potvrdila, že náměstek Ivan Bílek dostal od komise rozhodnutí, ale jeho obsah nebude komentovat. "Ale i kdyby tam ty důvody byly, tak pořád platí, že výběrové řízení bylo vyhlášeno předčasně," argumentuje Tomek.

O třídu nižší policejní prezident? Langer mluví o připraveném Johnově plánu

Pro Johna

Ministr vnitra však také podle zákona o služebním poměru nemusí při jmenování policejního prezidenta s nikým nic kontrasignovat. "Ano, to je pravda, tady v podstatě koaliční smlouva, jakási džentlmenská dohoda, naráží na zákon České republiky, který je na rozdíl od koaliční smlouvy právně vymahatelný. Kdyby to prostě Radek John podepsal, tak Petr Lessy je právoplatným policejním prezidentem," konstatuje Tomek.

"Radek John chtěl apolitického prezidenta, ale podívejte, jak to dopadlo. Přijde mi to jako scéna z filmu Pekařův císař. Když se ti dva perou o kuličku, tak to rozhodně nebude obyčejná kulička," uzavřel Tomek.

John: Doporučení komise respektuji. Lessy bude novým policejním prezidentem

Apolitický?

Podle zjištění LN kandidoval před časem Petr Lessy do zastupitelstva obce Palkovice, sice jako nestraník, ale pod hlavičkou ODS. Lessy se však hned bránil, že nikdy nebyl členem žádné politické strany, což ani nemohl, jelikož mu to zákon o služebním poměru zakazuje.

K virtuální policejní straně se přidaly ženy s kočárky. Bude blokáda, varují 

Policejní prezident disponuje celou řadou pravomocí a mimo jiné má velký vliv na jmenování ředitelů útvarů s celorepublikovou působností. Mezi ty "politicky" nejdůležitější patří Útvar na odhalování finanční kriminality.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten průs*r STANu může být jako sirka.“ V ODS nevěří Starostům. Ale koalici drží strach

4:44 „Ten průs*r STANu může být jako sirka.“ V ODS nevěří Starostům. Ale koalici drží strach

Věří vládní koaliční partneři STANu, že už nic dalšího nevyplave a vláda bude moci normálně fungovat…