Koho jiného se zeptat na výklad zákona než samotného autora legislativní úpravy. Petr Tomek redakci ParlamentníListy.cz poskytl právní expertízu, která je sice jednoznačná, ale může si z ní odnést jak premiér tak ministr vnitra to, co se mu nejvíce hodí. Kontrastuje s jednoznačným vyjádřením prezidenta Václava Klause, který se ve sporu jednoznačně postavil za premiéra.
SMS asistentky
Hodinu po oznámení výběru Petra Lessyho kontroval na tiskové konferenci premiér Petr Nečas. Nejdříve si rýpl, že mu verdikt komise dal ministr vnitra vědět prostřednictvím sms jeho asistentky a pak podle očekávání opět zpochybnil komisi i legitimnost výběrového řízení. "Ministr vnitra má sice právo výběru, ale i on musí respektovat služební zákon a v tomto případě není jistota, že byl dodržen, " povzdechl si Nečas.
K tématu:
Johnův šéf policie: Langer věděl, Bublan nezná, na tahu Nečas
SLEDUJEME téma Policejní prezident
Kompletní prohlášení premiéra Nečase
Kompletní prohlášení ministra vnitra Johna
Pro Nečase
Ministerstvo vnitra si nechalo zpracovat analýzu zákona o služebním poměru, jejímž autorem je docent Pavel Mates z plzeňské právnické fakulty. Ten v podstatě dal výběrovému řízení zelenou.
"Já znám ten právní posudek, ale pan docent při vší úctě není znalcem tohoto zákona. To výběrové řízení není v souladu se zákonem. U policie se totiž vžila praxe, a to i při obsazování nižších služebních míst, že když nelze někoho ze stejné tarifní skupiny převést na volné pracovní místo, tak se to prostě odfajfkuje a vypíše se řízení. Jenže se občas zapomíná dát kandidátovi vyrozumění s důvody, proč nebyl komisí doporučen a až potom se podle zákona může vypsat výběrové řízení. To je standardní postup a Petr Nečas to může právně napadat," vysvětluje ParlamentnímListům.cz autor zákona Petr Tomek .

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera