Čeští včelaři získají z rozpočtu dotace. Mohou je použít na obnovu včelstev

01.12.2010 15:48

Vláda schválila nařízení, podle kterého včelařům stát z rozpočtu dorovná dotace v přepočtu téměř 102 milionů korun, které na podporu včelařů již v červenci schválila Evropská unie.

Čeští včelaři získají z rozpočtu dotace. Mohou je použít na obnovu včelstev

Čeští včelaři mohou v následujících třech letech získat dokonce více než 200 milionů korun z EU i státního rozpočtu. Dotaci mohou včelaři využít například na obnovu včelstev, boji proti nemoci varroáze či nákup přístrojů a zařízení. 
    

Pro letošek je v rozpočtu schváleno čerpání 27,7 milionu korun, stejnou částku včelaři získají z unijního rozpočtu. V příštím roce by se dotace od státu měly zvýšit na 33 milionů korun, v roce 2012 dále vzrůst na 34 milionů, v roce 2013 pak na 34,75 milionu Kč. Shodnou částkou jako stát chovatelům včel v každém roce přispěje také EU. 
    

Nově program podpoří také začínající včelaře, kteří si z dotací budou moci pořídit nové úly. Podle dřívějšího vyjádření tajemníka Českého svazu včelařů (ČSV) Miroslava Peroutky se tuzemským chovatelům včel daří z programu čerpat maximálně a v posledních dvou letech jejich zájem o dotace převyšoval finanční limit.

Vědecké výzkumy ukazují, že počty včel ve světě v posledních letech rapidně klesají. V některých zemích EU klesl počet včelstev až o 50 procent. K záchraně evropských včelstev, která jsou ohrožována klimatickými změnami, pesticidy a novými nákazami, opakovaně vyzval i Evropský parlament.

Čeští včelaři loni na podzim zazimovali 497.000 včelstev, o 36.000 více než předloni. Bylo to ale méně než před epidemií nemoci varroáza, která zdecimovala domácí chovy na přelomu let 2007 a 2008.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministru Staňkovi a Národní knihovně se povedl úspěšný nákup vzácného historického dokumentu

19:51 Ministru Staňkovi a Národní knihovně se povedl úspěšný nákup vzácného historického dokumentu

Zásluhou ministra kultury Antonína Staňka se České republice podařilo získat cenný historický dokume…