Ale advokátka upozorňuje, že i když policie a státní zastupitelství zahájila vyšetřování některých korupčních kauz, bude záležet na tom, zda se dostanou až k soudu a zda budou i potrestána. Marvanová je zvědava, jak si policie a státní zastupitelství poradí s velkými podezřelými kauzami z minulosti. „Nejde udělat tlustou čáru za zločiny komunismu ani za těmi pozdějšími. Lepší když přijde spravedlnost později, než nikdy. Důležité je, aby přišla,“ prohlásila. Orgány činné v trestním řízení by se podle ní měly vrátit k pronájmu Gripenů, k Mostecké uhelné i k dalším případům podezřelé privatizace.
„Očekávám, že nastoupí nový trend státního zastupitelství pokračovat touto cestou. Jsou kauzy, nad kterými se nesmí zavřít voda,“ soudí advokátka. Upozorňuje, že se musí vyšetřit odpovědnost klíčových osob, nikoli jen úředníčků jako v kauze Opencard. „Pokud existuje podezření, že na zakázce profitovaly velké soukromé firmy, kterým byla zakázka šitá na tělo, musí se postupovat odshora, “ tvrdí Hana Marvanová. Lidé podle ní musí vidět, že za zločin přijde trest. „Myslím, že by to bylo žádané, ale zatím to postrádám,“ postěžovala si.
Vláda neplní své sliby v boji s korupcí
Ale vládu za boj s korupcí podle advokátky určitě pochválit nelze. „I když slibovala, že zruší anonymní akcie, dosud v tom nic neudělala. Přitom právě v nedostatečné průhlednosti firem při obchodním styku s veřejnou správou je největší problém. Anonymní firmy přebírají obrovské veřejné prostředky,“ upozorňuje. A přitom není jasné, kdo firmy vlastní. Mohou to být samotní politici, ať už celostátní nebo komunální, členové jejich rodiny nebo kamarádi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová