Vědci, vraťte se, volá vláda. Lékaře nechává odejít

08.01.2011 22:51

Akce Návrat, tak vláda láka české vědce, aby se vrátili z ciziny. Potřebuje totiž zaplnit nově vznikající výzkumná centra a kromě vyšších platů jim chce nabídnout i kvalitnější vybavení. Zcela v opačné situaci se nacházejí lékaři, kteří začínají stupňovat své požadavky.

Vědci, vraťte se, volá vláda. Lékaře nechává odejít

Vláda láká české vědce z ciziny opět domů, potřebuje zaplnit nová výzkumná centra. Vyšší platy a lepší vybavení jsou důvody, proč čeští vědci utíkají do zahraničí. Česká republika je ale nutně potřebuje a tak se je snaží nalákat zpátky. Nečasův kabinet proto schválil akci Návrat, do které chce investovat půl miliardy.

Akce Návrat má nalákat vědce 

Z peněz Evropské unie se u nás začínají budovat desítky nových výzkumných center a podle propočtů v nich vznikne během pěti let tisíc pracovních míst pro vědce.

"Určitě chceme přilákat lidi z venku. Každou takovou příležitost vítáme," řekl Lidovým novinám Tomáš Hruda, ředitel biotechnologického centra CEITEC v Brně.

Program Návrat se rozjede už letos, kdy ministerstvo vyhlásí první soutěž o peníze. Plánuje do roku 2019 rozdělit mezi vědce 465 milionů korun. Do Česka by se tak měly vrátit nejméně tři desítky špičkových vědců, kteří teď pracují v cizině, dočkají se totiž lepšího platu i lépe zařízených laboratoří. Vláda si slibuje, že tímto krokem také zabrání odlivu mozků.

"V rámci projektu se "doma" podaří vytvořit podmínky srovnatelné s cizinou," říká Jana Hakenová z ministerstva školství.

Vědce domů táhne také rodina 

Jen kvůli penězům se ale vědci nevrací, hlavním důvodem bývá rodina. "Po návratu z ciziny je poměrně těžké uspět v soutěži o granty,upozorňuje biolog Cyril Bařinka, který se nedávno vrátil z USA. Bařinka si myslí, že akce Návrat pomůže nalákat především mladé nadějné vědce.

Opačná strana - exodus lékařů

V opačné situaci se momentálně nachází lékaři, kteří ve velkém podávají výpovědi. 3800 výpovědí odborářům nestačí a k odchodu vyzvali další nespokojené doktory. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale ujišťuje, že kolaps rozhodně nehrozí.


Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…