Časopis dál propírá údajného sponzora VV: Posílal miliony, Bárta ho skoro nezná

03.12.2012 7:03

V minulém týdnu bylo na účtě Věcí veřejných policií obstaveno několik milionů. Stalo se tak kvůli podezření, že pocházejí z trestné činnosti. Případ souvisí s obviněním advokáta Daniela Musila, který patří mezi nejštědřejší stranické sponzory. V historii ČR došlo k zablokování prostředků na stranickém účtu vůbec poprvé.

Časopis dál propírá údajného sponzora VV: Posílal miliony, Bárta ho skoro nezná
Foto: Martin Šimák
Popisek: Michal Babák na trhu

Za stranické finance nese odpovědnost poslanec a ekonomický expert strany Michal Babák. Ten však k celé věci mlčí. Předseda Radek John ve středu na tiskové konferenci zahřímal, že peníze na stranickém účtu z trestné činnosti pocházet nemohou, ale pak si rovněž uložil bobříka mlčení. Mocný véčkař Vít Bárta pak magazínu Týden vzkázal: „Doufám, že policie konečně vysvětlí, jak spojuje krácení daně z pohonných hmot s účtem strany VV. Navíc s účtem, který spravuje výhradně členské příspěvky VV. Zatím celá věc vypadá spíše jako snaha o poškození VV,“ napsal Bárta.

Daniel Musil byl v minulém týdnu společně s několika dalšími osobami obviněn kvůli machinacím při obchodech s pohonnými hmotami. Celkem sedm lidí čelí obvinění z praní špinavých peněz a krácení daní. Celkem bylo na jejich účtech zajištěno třicet milionů, ale žádost o uvalení vazby na Musila a dva další obviněné soud zamítl. Za daňové podvody hrozí organizované skupině až deset let.

Daniel Musil patřil k nejštědřejším sponzorům Věcí veřejných. Za rok 2011 proteklo podle účetní závěrky účtem strany celkem 38,4 milionů sponzorských příspěvků, z toho by podle Týdne Musil mohl mít prsty až v 27,5 milionu. Jako soukromá osoba sice straně poslal jen půl milionu, ovšem dalších téměř 1,5 milionu poslala firma s nejasnou majetkovou strukturou, ke které se Musil veřejně přihlásil.

Mnoho dalších milionů prý doputovalo na véčkařský účet od různých firem, majících společné to, že za ně podepsala darovací smlouvy Musilova sestra, případně koncipient jeho advokátní kanceláře Aleš Frank. Jedna z těchto společností se jmenuje poeticky „Splněné sny“. Další miliony posílaly firmy, které sice měly různé představitele, ale všechny sídlily na adrese Musilovy kanceláře. I zde tedy vzniká dojem, že se jedná o nastrčené figurky.

Vzhledem k trestnímu stíhání však nyní Věci veřejné od štědrého mecenáše dávají ruce pryč. „Toho pána jsem osobně viděl maximálně třikrát, a to vždy při společenských příležitostech,“ uvedl v SMS Vít Bárta.     

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…