Chce se mi zvracet, utrousil prý odborář ve sněmovně. Vidím ho napomenul a Korte řekl: Drzý spratku

13.07.2012 6:30 | Zprávy

Zklamání ze čtvrtečního jednání bezpečnostního výboru sněmovny je podle Zdenka Buřiče, předsedy sedmitisícové Unie bezpečnostních složek (UBS) slabé slovo. Na výbor byl pozván, aby promluvil ke stavu policie ve světle rozpočtu, a mimoto podal vysvětlení i k policejní akci „Upír“.

Chce se mi zvracet, utrousil prý odborář ve sněmovně. Vidím ho napomenul a Korte řekl: Drzý spratku
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Policejní odborář Zdeněk Buřič v pořadu Hyde park

„Když jsem, spíš pod vousy, pronesl, že se mi z toho všeho chce zvracet, dostalo se mi od pana poslance Jana Vidíma (ODS) přednášky o slušném chování,“ říká pro ParlamentníListy.cz Buřič.

Jak Buřič dodává, z akce „Upír“, kterou připravila právě UBS shodou okolností na den voleb, poslance zajímala jediná věc, a to je politická rovina. Problémy policie podle něj zákonodárce vůbec nezajímaly.

Akce „Upír“ má skutečně souvislost s krví, kterou se ovšem policisté rozhodli nikoli sát, ale hromadně darovat během jednoho dne, 12. října letošního roku. Rozhodli se tím upozornit na kritický stav policie, která už v současné době trpí nedostatkem lidí v regionech i vybaveností nezbytnou k její činnosti. Shodou okolností byl na tento den později stanoven termín krajských a senátních voleb.

Buřič odmítl, že by akce „Upír“ sledovala politický cíl. Konstatoval, že vedení UBS se pro datum konání této akce rozhodlo už 14. května, tedy ještě dřív, než prezident vyhlásil termín voleb. „Rozhodl o tom sjezd předsedů našich organizací, a jestli mi nevěříte, můžete si ověřit, že prezident republiky vyhlásil termín až po našem sjezdu,“ prohlásil poslancům. Jak řekl redakci, policistům nejde o politiku, ale aby bylo zajištěno fungování bezpečnostních složek ve prospěch občanů ČR.

Někteří poslanci se snažili přesvědčit Buřiče, že na takovou akci nemají nárok už v rámci služebního zákona, který je prý donutí, aby si nebrali volno na odběr hromadně. „Od akce neustoupíme,“ řekl Buřič redakci. Je to prý pouze snaha, aby si lidé i politici uvědomili tristní stav, který v bezpečnostních složkách panuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…