Od opékáčků, buřtů až po špekáčky se české uzeniny dají často nabídnout vegetariánům – vzhledem k tomu, kolik v nich je sójové mouky. To je názor Romana Vaňka, zakladatele Pražského kulinářského institutu. Hádka o to, co je ještě špekáček z masa a kdy jde už o „strouhanku“, není úplně ojedinělá. V loňském roce podle inspekcí nevyhovělo parametrům 15 procent potravin.
„Jestliže se něco jmenuje špekáček, musí to splňovat podmínky,“ hájil v Hyde Parku na ČT svůj postup vrchní ředitel státních inspekcí Martin Klanica. Jeho úřad prý především hlídá, zda jsou dodržovány parametry. „My neurčujeme, jestli se na trhu budou prodávat věci, co mají 10, nebo 50, nebo 100 procent, my jsme od toho, bychom hlídali, jestli se to dodržuje,“ dodal spolu s tím, že kvalita produktů je výsledkem poptávky.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky jsou s kvalitou potravin na českém trhu nespokojení i sami obchodníci, nejen nakupující. „Pro mě dělat šunku bez masa je hovadina a svinstvo,“ uváděl jako příklad, jak by se měl chovat čestný výrobce, když by po něm obchodník požadoval zlevnit svůj produkt a tím i snížit jeho kvalitu.
Šunka bez masa? Tak zlé to není
„O šunkách bez masa nemůže být řeč,“ odmítal takové absolutní hodnocení šéf inspekcí Klanica. „Ta situace tak katastrofální není,“ dodal. Podle něj složení potravin určují právní předpisy a jednotlivé součásti jsou pak na etiketě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan