Co se vám prohnalo hlavou, když jste poprvé slyšel o hrozbě dalších povodní?
Obrovské obavy. Vím, o jak složitou situaci jde. Povodně mě v roce 2002 velmi osobně zasáhly a i po jedenácti letech jsem toho plný.
Podle některých odborníků se Vltavská kaskáda začala upouštět pozdě. Co vy na to?
Povodí Vltavy se evidentně nevypořádalo s problémem, který mělo i před jedenácti lety. To znamená, že není ujasněná koncepce, k čemu by přehrady měly být. Jestli mají zadržovat vodu, vyrábět elektřinu či sloužit jako rekreační zařízení. Pokud se to neujasní, tak se tento trojjediný úkol plnit nedá. A situace se opakuje. Tehdy to bylo ještě horší, protože před tím žádná povodeň nebyla a přístroje, co měřily průtok a změřily 5500 kubíků za vteřinu, což hlásilo Povodí Vltavy, byly poté strženy. Takže vlastně nevíme, co tehdy Prahou protékalo. Krizový štáb a primátor mají poměrně jednoduchou roli, pokud se jede podle povodňového plánu. To je jejich zásadní povinnost. Doufám, že dnešní krizový štáb plnil povodňový plán. U nás byla situace jiná. My jsme všechny povodňové plány mohli vyhodit, protože voda už dávno byla vyšší, než kdokoliv předpokládal.
-
TÉMA: Povodně
Takže jak hodnotíte zvládnutí současných povodní?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský