Franz odhalil u Moravce svůj plán: Porazit knížete, a pak si z něj udělat kancléře

09.01.2013 22:51 | Zprávy

Před televizními kamerami se ve středu večer setkali tři kandidáti na prezidenta - Vladimír Franz, Jiří Dienstbier (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09). Dva posledně jmenovaní se mezi sebou ostře přeli, např. v otázce užívání prezidentského legislativního veta, amnestie či využívání tajných služeb. Dienstbier se také vymezoval vůči současné pravicové vládě obecně. Franz mezi jiným prohlásil, že by si za svého kancléře možná vybral právě Karla Schwarzenberga.

Franz odhalil u Moravce svůj plán: Porazit knížete, a pak si z něj udělat kancléře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sousoší nad bránou Pražského hradu

Ve středu večer proběhla další ze série debat prezidentských kandidátů, které v České televizi moderoval Václav Moravec. Ve studiu se setkali Vladimír Franz, Jiří Dienstbier (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09). Debatovali o prezidentské pravomoci vetovat zákony, řeč přišla na stav české justice i na spolupracovníky, které by si jednotliví kandidáti zvolili, kdyby se skutečně stali hlavou státu.

Schwarzenberg by vetoval výjimečně, Dienstbier by byl vůči vládě tvrdší

"Prezident by veto neměl využívat jako práskání dveřmi za každou cenu. Má dbát především o to, zda je zákon v souladu s Ústavou," prohlásil v úvodu pořadu Franz. Prezident by podle jeho názoru měl více vstupovat do samotné tvorby zákonů a pak by nemusel sahat k vetu. I Dienstbier odmítl "nadužívání" vet. Vzápětí však ukázal, že by se užívání této pravomoci nevyhýbal. Prezident by měl podle jeho názoru vetovat především protiústavní zákony, jako je školné.

"Česká republika se zavázala, že bude poskytovat bezplatné školství a školné na veřejných vysokých školách je porušením tohoto závazku. Stejně tak, pokud Listina základních práv a svobod zaručuje rovný přístup ke zdravotní péči, pak považuji za protiústavní, když zde máme dva standardy zdravotní péče," zdůraznil Dienstbier.

Schwarzenberg poukázal na to, že veto českého prezidenta může být snadno přehlasováno, takže je v podstatě nesmyslné této možnosti využívat. "Pokud bych nějaký zákon považoval za škodný, tak bych se v diskusi s poslaneckými kluby pokoušel o dosažení nějaké změny. To veto je až poslední výkřik," prohlásil kníže.  Počet Schwarzenbergových vet by se za pět let dal spočítat na obou rukou, pokud se stane hlavou státu.

Dienstbier obratem kontroval, že by se mohl Schwarzenberg zachovat protiústavně, pokud by veto nevyužil v případě, že považuje zákon za protiústavní. Prezident totiž skládá slib, že bude svůj mandát vykonávat v souladu s Ústavou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…