Lidé pění mimo jiné z toho, že sociální pracovnice se mnohdy chovají jinak k nim a jinak k obyvatelům tmavší pleti. Michal Kalousek se před lety dostal do situace, kdy byl nucen požádat o sociální dávky. „Jak úřednice přistupovaly ke mně a k bílým občanům a jak k cikánům!? Na mě přímo řvaly a že nemám všechny papíry v pořádku a cikánům to skládaly, přebíraly hromady papírů, co donesli a obvolávaly ostatní úřady k celkové spokojenosti,“ vypráví, jak se cítil jako vyvrhel. Stejnou zkušenost potvrdil i zastupitel Jaroslav Drbohlav (bez politické příslušnosti). „Pokud se k vám někdo někdy z úředníků špatně choval, tak jste měl zajít za tajemnicí úřadu, aby zjednala nápravu. Jinak tomu, co píšete, docela věřím,“ reagoval na jeho slova. Starostka se brání, že se sociálními dávkami ona jako zástupkyně obce nic nezmůže.
Starostka: Paktuju se s nácky
Starostku Michal Kalousek nakonec označuje za lobbistku Romů. „Je to můj názor, nemyslím to jako nadávku nebo urážku, je to jen přirovnání a na náměstí jsem to cítil i z chování ostatních lidí. Jestli chcete změnit názor ostatních lidí, zkuste pro ně konečně něco udělat. Po těch vašich skoro třech letech, co jste v čele města, jste pro bílé udělala co? A co jste udělala pro cikány? Když nemůžete potrestat problémové tím, že je vykážete z města, tak co jim dát maximální pokuty za přestupky a aspoň jim tu jejich namyšlenost znepříjemnit, když to jinak nejde. A mohl bych pokračovat dál,“ je k Jitce Bártové otevřený.
„Je vtipné, že pro cikány jsem hajzl, co je nutí platit popelnice a ječí jim na děti, ktreré lítaj' po ulici, a pro vás jsem zase přisluhovač cikánů. Jo a ještě jsem zapomněla, že mi Agentura pro sociální začleňování sdělila, že se paktuji s nácky a jiní zase, že sem tahám cikány ze Slovenska,“ reagovala na jeho slova starostka Bártová.
Řada duchcovských mužů a žen ventiluje své osobní zkušenosti, na základě kterých u nich vznikl kritický postoj k většině Romů. Nepovažují to za rasovou nesnášenlivost, nevadí jim barva kůže, ale chování. „Oni už učí své děti, že nebudou muset pracovat. Že jen natáhnou ruce pro sociální dávky a hlavně na úřadech je na ně jiný metr,“ vyjadřuje se například Dana Frantová z Duchcova.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš