Kmotři podle Payneho vzali pevně do rukou otěže zákonodárství a skrze ně suverénně vládnou. Jsou totiž dvě roviny kriminálního jednání. V té nižší zákony obchází, ale ta vyšší se zařídí tak, aby jí zákony vyhovovaly a nebylo třeba obcházení.
Díky kmotrům a úplatkům jsou zde zákony, ve kterých se nikdo nevyzná
Tato strategie vyžaduje vhodné prostředí, ve kterém jsou dostatečně tupí a líní zákonodárci. Dosáhnout toho lze údajně úplatkem. „Úplatek má čarovnou moc, poněvadž jakmile si s ním člověk začne zahrávat, ztratí kontrolu sám nad sebou a pak je již ochoten dělat téměř cokoliv (ve skutečnosti se členové našich významných politických stran dělí obvykle na dvě skupiny: skupina menší úplatky bere a skupina větší je dává s tím, že ti druzí dělají všechno pro to, aby se zařadili mezi ony první a tetelili se ze stejných výhod),“ míní Payne.
Výsledkem jsou zákony, ve kterých se běžný občan nevyzná a ani se o to nesnaží. V tomto prostředí byl přijat zákon o přímé volbě prezidenta a jedno z klíčových nařízení o přepočítávání podpisů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe