Poslední hrdí Češi zemřeli u Lipan... Bouře po slovech Okamury

6. 9. 2011 19:40

Podnikatel a bloger Tomio Okamura na webu ParlamentníListy.cz promluvil na téma vlastenectví, národní uvědomění, ale i možných posilujících jevech rasismu a xenofobie. Vyvolal tím řadu emotivních reakcí. A to nejen v článku na našem webu, ale i na sociálních sítích.

Poslední hrdí Češi zemřeli u Lipan... Bouře po slovech Okamury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Například bývalý politik a pražský primátor Jan Kasl (dříve ODS, nyní SNK - Evropští demokraté), vyvěsil v úterý na svoji Zeď na facebooku jen velmi stručný status: „Jsem smutný z Okamury..." Okamžitě však na něj reagovalo několik desítek diskutujících, kteří ihned pochopili, co přesně je důvodem smutku Jana Kasla. Nutno dodat, že většina z těch, co přidávali své komentáře, se přikláněla na stranu Okamury v duchu: Říká jen nahlas to, co si ostatní myslí...

Například jeden z komentátorů pod odkazem na článek, Jan Vondrouš, napsal na obhajobu Okamury toto: „Při porovnání Okamury s Klausem, Grebeníčkem, a koneckonců i Kovářovou ...jsem více smutný z nich, než z něj. A narozdíl od nich, on mne aspoň zatím nijak neuráží... „

Čtěte také:


Jiný diskutující - Martin Kalvach - reagoval pro změnu následujícími slovy: „Já Tomia chválím za vynášení některých myšlenek na světlo a do diskuzí, někdy však pohlíží na složité téma příliš zjednodušenou optikou. Ale smutní z něj být nemusíme, je třeba spíše přemýšlet a diskutovat."

Okamura... dva nelítostné názorové tábory

Ovšem tak jako mince má dvě strany, je zřejmé, že tato problematika vždy rozdělí lidi na dva tábory. Nejinak je tomu i v případě diskusí ohledně názorů na danou problematiku, kterou Tomio Okamura nadnesl.

Podle příspěvku publicisty, analytika, designéra a fotografa Štěpána Kotrby je Okamura „sociopat v tradicích japonského císařství". Za to schytal ostrý nesouhlas právě zde již uvedeného diskutujícího Martina Kalvacha.

„Nemusí se nám to líbit, někdo může být smutný, někdo ho pochválí, ale prostě se zkouší najít a realizovat, nic nového pod sluncem, Štěpáne," reagoval na výrok Kotrby. Ten však ale pokračuje a přidává varování. „Jasně. Příště po "nepřizpůsobivých" cikánech budou na řadě všichni, kteří nemají tak krásně šikmé oči jako okamůra (třeba Korejci - viz vztahy Japonska a Indočíny). Proti němu je Bátora demokrat," odpověděl Štěpán Kotrba.

Mitrofanov - atmosféra ve společnosti houstne, kde bude Okamura za rok?

Politického komentátora Práva Alexandra Mitrofanova zase podle jeho komentáře zajímá, kam se Tomio Okamura posune za rok - v souladu s houstnoucí atmosférou ve společnosti.
Diskutující Jan Vondrouš na to následně reaguje: „...aby to nebyl další Radek John, kterého jedna strana využila pouze na předvolební mítingy .. a pak nevyhořel...." Obavy mu rozmlouvánásledně právě Mitrofanov.

„Osobně jsem pana Okamuru viděl jednou v životě tři minuty, proto si netroufnu vynášet jakékoli soudy. Ale cosi z vesmíru mi našeptává, že možná bude chytřejší než pan John," odpověděl komentátor Práva Mitrofanov.

Jan Vondrouš k tématu následně připomíná, že kdysi dávno Vít Bárta (VV) také říkával, že jde do politiky kvůli korupci ve státních zakázkách. „Co se pak ukázalo, všichni víme. Přiznám se, že potajmu doufám, že to tu vezmou do rukou lidé, kterým nejde o státní zakázky ... vývozci, lidé, kteří se umí živit jinak, než hlídáním státních budov, budováním drah, či dálnic. ... Takže asi taky bude Okamura šíbr, jak tady někteří naznačují, ale cestovkám, doufejme, o státní zakázky nepůjde. A jestli účelem bude vyvést české politiky ze země, tak jsem pro. Akorát pak musí ta cestovka zkrachovat a nebýt pojištěná - aby se nemohli někteří vrátit," píše Vondrouš.

Okamura - senátor TOP 09?

V diskusi se pak následně objevuje i myšlenka, že Tomio Okamura bude usilovat o senátorské křeslo za TOP 09. S tím se ale nechce podle svého facebookového komentáře ztotožnit již zmiňovaný Alexandr Mitrofanov.

„To by musel trochu ubrat plyn s tím Čechy Čechům, ne?" píše. Podle příspěvku Štěpána Kotrby by to však nemuselo být nutné, poněvadž by se mohl prý stát náhradou za Jiřího Čunka.

Čtěte také:

Jako možný vtip, avšak s hrozivým podtextem ve své podstatě, pak v diskusi Štěpán Kotrba ještě dodává komentář: „Okamurova cestovní kancelář do Terezína."

Křeček: Už mě to blábolení, jací jsme rasisté, leze krkem...

Stejně tak jako pod statusem Jana Kasla, sešlo se také krátce poté, co vyvěsil článek na svoji Zeď na facebooku Stanislav Křeček (poslanec ČSSD) přes sto diskusních příspěvků. I zde jsou dva tábory diskutujících - i mezi nimi se najdou známá jména - například komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

„Plně podporuji. Už mě to blábolení o tom, jací jsem všichni rasisté a xenofobové jen proto, že chceme v zemi pořádek, leze krkem. Politici, kteří nerozumí tomu, co se děje, ať raději mlčí! „ uvedl svůj status pod odkazem na článek na sociální síti poslanec Křeček.

Mnozí mu za to vyjádřili pochvalu a souhlas. Avšak třeba diskutující Jan Novák neskrýval své rozčarování.

„Jen se nestačím divit. Takhle to totiž vždycky všechno pěkně začalo. Je to naše země, máme právo, my jsme ti správní, ti dobří, kteří vždycky všechno dělají správně...Aaaach jo! Volil jsem Vás, pane poslanče, dal Vám preferenční hlas, ale tady jste ustřelil..."

A Jaroslav Klajs rozhorlené diskutující utěšoval slovy: „Zklidněte vášně, poslední hrdí Češi stejně již zemřeli u Lipan."

Šídlo: A jaké jsou další instrukce místních hrdých vlastenců?

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo si pak do lidí píšících příspěvky rýpl výkřiky: „ Čechy Čechům! Nic než národ! Kafka byl Čech! Kdo neskáče, není Čech, tak si toho važ. Bílej jezdec jede tmou..." A následně se zeptal: „Jaké jsou další instrukce místních hrdých vlastenců? Mám hned po ránu vymlátit vietnamskou večerku na rohu? Mám instruovat dceru, aby si odsedla ve třídě od Ankasy, který je z Indonésie? Když potkám večer na fotbale Richarda Samka, mám ho rovnou kopnout mezi oči? Co Slováci? To taky nejsou úplně Češi, že jo, jak s nimi naložit? Neměli byste zítra všichni vyjít na ulice s cedulí "Jsem Čech", aby byla nějak poznat vaše nadřazenost?"

Mezi diskutujícími zaujme jistě i jméno Valentina Kusáka, muže, který dlouhodobě vede boj proti mešitám v ČR.

„Národ, čest, češství nesmí být apriori sprostým slovem a stigmatem pro ty, kteří tato slova řeknou. Vedu jedno sdružení, nespolupracujeme s extremisty ap.. Věřte mi, že mám však vždy strašně divný pocit, ano jsem již taky narušen, když se mi o spolupráci ozve někdo s názvem "národní, vlastenecký ap." Není to zvrácené?" ptal se ostatních diskutujících. A nepřímo tím potvrdil sílu prezentovaných názorů Tomia Okamury, jež vyvolaly tak masívní diskusi.


Čtěte také:

FotoKoláž: hns


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru 
ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…