Reflex: Rath není zrůda. I když ji z něj chtějí udělat

31.05.2012 11:33

Bohumil Pečinka se zamýšlí nad problematickými aspekty Rathovy kauzy. Je prý podivné, jak se věc dostala na stůl ústeckým žalobcům, jaké cíle sleduje mediální hvězda případu Lenka Bradáčová či proč byla v takovém rozsahu užita odposlouchávací technika. Až příliš prý celá věc působí dojmem „politické objednávky.“

Reflex: Rath není zrůda. I když ji z něj chtějí udělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení Bestie 2 doplněné o Rathovu etudu s krabicí a sedmi miliony

Zásadní otázkou, kterou Pečinka v týdeníku Reflex klade, je jak se tato kauza dostala na stůl ústeckého státního zastupitelství a konkrétně jeho místopředsedkyně Bradáčové. Podle něj je tato cesta od začátku podivně krkolomná.

Od podání trestního oznámení na Nejvyšším státním zastupitelství bývalým policistou „s legendou, že zastupuje svého klienta, jenž si nepřeje být jmenován,“ přes jeho přidělení krajskému státnímu zastupitelství do Ústí nad Labem (přestože se kauza evidentně týká středních Čech), až do chvíle, kdy se případu chytla ambiciózní Lenka Bradáčová a rozjela akci tak, aby ani při předání věci jinam už nebyla cesta zpět.  

„Vyvolává to dojem, že si někdo trestní oznámení oklikou předem objednal, aby měl alibi pro následné vyšetřování. Kdo a proč?“ ptá se Pečinka.

Pozornost je prý třeba věnovat i přiznání vyšetřujících policistů. Že obcházeli vnitřní informační systém a akci tajili před svými nadřízenými. „Znamená to, že tento systém je informačně děravý, takže bez konspirace by se celá věc prozradila?“ ptá se. Pokud tomu tak je, měl by být systém změněn, ale rozhodně není možné, aby policisté dlouhodobě takovým způsobem obcházeli pravidla.

Jak by dopadl třeba Roman?

Obdivuhodné pracovní a mediální nasazení návladní Bradáčové v této kauze podle Pečinky může představovat i PR přípravu pro prosazení speciálního protikorupčního útvaru státního zastupitelství. „Příslušná novela zákona už leží na vládě, ale zatím nemá podporu většiny,“ píše Pečinka a uvažuje, že Rathova kauza je vhodným beranidlem k jejímu prosazení.

Další spornou otázkou je prý masivní nasazení odposlechů, osobního sledování a dalšího nabourávání soukromí. Pečinka se ptá, proč totéž ústecké státní zastupitelství nenasadilo tolik techniky k vyšetření miliardových úniků z Mostecké uhelné. „Přežil by například Martin Roman stejný mnohaměsíční rentgen?“ pochybuje.

Ačkoliv kauza má nepochybné racionální jádro, až příliš z ní trčí, že je odpovědí na společenskou objednávku někoho důležitého chytit. To je akceptovatelné, ale velmi hlasitě je třeba říct, že podobné praktiky se nesmějí stát pravidlem. Jinak se dostaneme do světa Kachyňova a  Procházkova filmu Ucho.

V první dnech se objevilo mnoho zbytečných dezinformací. Neexistujících třicet milionů u Ratha, stejně virtuální samopal v domě Kateřiny Pancové- to vše zbytečně vzbuzovalo dojem zločinců- oblud mimo lidské kategorie. A to až příliš připomíná středověk či padesátá léta.

„Primárně by nás měla zajímat pravidla, která podobná selhání minimalizují. Pokud systém zůstane zachován, bude případné odsouzení Davida Ratha stejně k ničemu,“ uzavírá Bohumil Pečinka pro Reflex.   

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…