Pane doktore, ovlivňují podle vás nějak rozvědky a kontrarozvědky svobodná média?
Tak to nejspíš ano, protože to může být velmi účinné, a přitom z operativního hlediska celkem jednoduché a nepříliš finančně náročné. Není k tomu třeba udržovat nějakou agenturní síť s pravidelně placenými a řízenými agenty, stačí v podstatě společenské kontakty ad hoc, a ani odměny nemusí mít zrovna formu obálky s penězi. Může to být třeba placená stáž v nějaké prestižní mediální instituci, dobře dotovaná poznávací zahraniční cesta, studijní pobyt a podobně – výhody, jejichž legitimitu prakticky není možné zpochybnit.
Jakou roli hrají podle vás agenti rozvědek a kontrarozvědek na české politické scéně?
S odpovědí vás asi zklamu, protože podle mě to nebude nic světoborného. Zejména ne pokud jde o nějaké konspirativní ovlivňování českého politického dění. Na rozdíl od těch v akčních filmech nejsou ty skutečné nějakými autonomními spikleneckými organizacemi, které by si vytyčovaly své cíle podle toho, jak samy vnímají dění v oblasti svého působení, ale nástroje úkolované a nasazované podle uvážení svých vlád.
Co je přinutí k činnosti, situace poslední dobou je v mnoha oblastech vypjatá?
Jsou jen dva druhy situací, za kterých by k tomu mohlo dojít: ta první je ta, že to, co se na české politické scéně děje, by mělo potenciál nějakým podstatným a pro dotyčné vlády nežádoucím způsobem ovlivnit politické dění i za našimi hranicemi. Což ty notorické žabomyší půtky našich politiků, které zabírají většinu dění na naší politické scéně samozřejmě nemají. Ani taková věc jako rozhodnutí, zda se přidáme v nově vznikající „dvourychlostní“ Evropě k té „rychlé“ centralistické koncepci Evropy nebo, jak nás třeba Václav Klaus nabádá, k té druhé, není nic, co by bylo opravdu zásadně důležité pro nějakou jinou zemi než pro nás samotné. Nejsme tak důležití, aby se bez nás to „tvrdé jádro“ nemohlo docela dobře obejít.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera