Zeman přijel do Polska a byla legrace. Odnesli to i novináři

23.05.2013 17:27

Prezident Miloš Zeman je na své třetí zahraniční cestě. Po návštěvě Slovenska a Rakouska stráví spolu s manželkou Ivanou dva dny v Polsku. Do Varšavy prezidentský pár přicestoval dopoledne, u prezidentského paláce se mu dostalo slavnostního uvítání, kterému i přes nepříznivé počasí přihlížela školní mládež.

Zeman přijel do Polska a byla legrace. Odnesli to i novináři
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman s prezidentem Polské republiky Bronislawem Komorowskim
reklama

Slavnostní uvítací ceremoniál před varšavským Prezidentským palácem byl velkolepý, zúčastnila se ho řada vojenských jednotek ve slavnostních uniformách včetně námořníků. Po jeho skončení už český prezident Miloš Zeman a jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski s manželkami zmizeli v útrobách paláce.

Po zhruba hodině a půl jednání oba státníci vystoupili na společné tiskové konferenci, pohovořili o česko-polských vztazích a zodpověděli několik otázek novinářům. Do těch si prezident Zeman neopomněl rýpnout.

Prezident nezapomněl rýpnout do novinářů

Poté, co zazněla ironicky formulovaná otázka, zda se Miloš Zeman při slavnostní večeři nebude obávat polských potravin, tak český prezident odpověděl, že až při večeři použije slánku, určitě se nebude ptát, z jakých zdrojů pochází sůl (v minulosti se v ČR totiž ukázalo, že jeden z polských výrobců do potravin dával posypovou sůl – pozn. red.).

Nadto prezident Zeman zdůraznil, že jde o detail ve srovnání s mnohem důležitějšími tématy, jako například investice české energetické společnosti ČEZ či polského petrochemického gigantu PKN Orlen a vyjádřil i, jak sám často říká, „velmi vřelý“ vztah k novinářům. „Slyšel jsem americkou definici novináře: Novináři dokážou oddělit zrno od plev… a pak otisknou plevy,“ řekl s úsměvem Miloš Zeman.

Poláci prý mají nejraději Čechy

Polský prezident Bronislaw Komorowski při tiskové konferenci vyjádřil velkou radost nad tím, že do Varšavy dorazil prezident „našeho nejbližšího souseda, České republiky“. Podle Komorowského vzájemné vztahy obou zemí rozkvétají a podle jednoho z průzkumů prý dokonce Poláci ze všech národů mají nejraději právě Čechy. „Teď ještě zbývá přeměnit to i na dobré ekonomické vztahy,“ zdůraznila hlava polského státu.

Chválou nešetřil ani český prezident, prozradil totiž, že už půl hodiny po vyhlášení výsledků prezidentských voleb mu právě Komorowski telefonicky gratuloval k vítězství, což byl podle Zemana ještě tak brzký okamžik, že by leckteří jiní politici neskrývali údiv, natož aby gratulovali.

„Jako poděkování za to jsem si na naše dnešní setkání zvolil kravatu v polských národních barvách,“ pokračoval Miloš Zeman. Vyjádřil také radost z toho, že s ním v rámci doprovodné delegace přicestovala početná podnikatelská mise, a to včetně generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše.

Počastí zatím politici ovlivnit nemohou…

S polským prezidentem během setkání prý mluvili o řadě projektů, ekonomické spolupráci a rozvoji energetické a dopravní infrastruktury. „I politik je svým způsobem lobbista a na tomto typu lobbismu není nic špatného. Atmosféra setkání byla rozhodně příjemnější než počasí ve Varšavě, ale to je věc, kterou zatím politici ovlivnit nemohou,“ vtipkoval prezident Zeman.

Ze sídla polské hlavy státu se český prezident, jehož limuzínu doprovázela vojenská jízda na koních, přesunul k hrobu neznámého vojína, kam položil věnec. Zeman se odpoledne sešel rovněž s premiérem Donaldem Tuskem. První dáma Ivana Zemanová má zvláštní program, v rámci kterého ji doprovází manželka polského prezidenta Anna Komorowská.

Z Varšavy český prezidentský pár odlétá v pátek odpoledne, před tím ještě Zeman promluví před podnikateli v sídle Ministerstva hospodářství. Sérii oficiálních návštěv sousedních států Miloš Zeman završí zanedlouho v Berlíně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…