Jan Fischer v inkriminovaných kapitolách nastiňuje, kam se mohla ubírat jeho další cesta. Vyhnanství, veřejná diskreditace, obléknutí stranického dresu, comeback na ČSÚ nebo poslechnout Zdeňka Tůmu.
I Zeman licitoval
Od politických stran dostal populární expremiér Fischer několik nabídek. "Na kandidátce mě chtěli mít sociální demokrati, Schwarzenbergova a Kalouskova TOP 09 a Strana práv občanů Miloše Zemana. Odmítl jsem je zdvořile, nicméně s rozhodností," vzpomíná na lákání politických partají Fischer.
Pro politiku používal tehdy Fischer hojně přirovnání měsíce o dvou stranách. "Jednu přivrácenou, což je péče o stát a jeho co nejlepší správa. Když to ale v běžných podmínkách chcete dělat, musíte jít do voleb s nějakou stranou a možná pro ni i dýchat, třebaže v ní leckdo dýchá spíš pro sebe. Což je ta druhá strana Měsíce, odvrácená," vysvětluje Fischer a dodává: "Do naší politiky se mi prostě před parlamentními volbami nechtělo."
Ztracená cesto zpět na ČSÚ
Statistik Fischer původně uvažoval o navrácení se na statistický úřad po složení funkce předsedy vlády. To však již podle jeho názoru nešlo, jelikož se jeho předsednictví nečekaně protáhlo.
"Já bych úřadu po osmi letech už žádné nové impulsy nedal. A teď? Má smysl po dlouhé přestávce vstupovat znovu do téže řeky? Měl bych se opravdu vrátit, tak jak jsem původně slíbil?" klade si otázky.
Musel by pomoci Mossad
"Vzpomněl jsem si na časy, kdy mě Hugo a Boss (Paroubek a Topolánek - pozn. red.) chtěli uklidit do Bruselu a kdy jsem dostal signály, že by to jiným politikům vyhovovalo taky," píše dále Fischer a v knize se obává, že by jej chtěli vyštípat i z ČSÚ, jelikož jako jeho předseda navštěvoval jednání vlády. Nastiňuje i teoretický vývoj jeho diskreditace.
Související:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera