A je to tady. Vdovám a sirotkům sebere vláda důchody, zuří ČSSD

13.07.2011 4:56

V rámci důchodové reformy mají být podle poslance ČSSD Foldyny výrazně kráceny, nebo dokonce zcela zrušeny vdovské, vdovčí a sirotčí důchody. Opozice se bouří, nemá však sílu hlasů, jimiž by mohla postup legislativních norem zastavit. Ministr Drábek tvrdí, že informace o rušení zmíněných dávek se nezakládají na pravdě.

A je to tady. Vdovám a sirotkům sebere vláda důchody, zuří ČSSD
reklama
„Necháme-li vdovy a sirotky napospas osudu, vracíme se o sto let zpátky a přicházíme o civilizační výdobytky, které jsme za to období získali," komentoval pro ParlamentníListy.cz člen poslaneckého výboru pro sociální záležitosti Jaroslav Foldyna (ČSSD) vládní návrh zákona, který má zkrátit či docela zrušit vdovám, vdovcům a sirotkům jejich důchody.Od vlády nemůžeme čekat nic, než její pád

„V tuto chvíli už nemůžeme od této vlády očekávat nic, než její pád," dodal pak pochmurně Foldyna. Podle něj jsou důchody pro vdovy a osiřelé děti jedním z ukazatelů slušné společnosti, která se umí postarat o slabé a bezmocné.

„V posledních letech tato pravicová filosofie procházela napříč Evropou", říká pro ParlamentniListy.cz Jaroslav Foldyna. Podle něj však tlak ve společnosti roste. Například ve Francii už průzkumy jednoznačně ukazují, že navzdory řeckému strašáku si veřejnost přeje levicové strany.


Výše vdovského a vdoveckého důchodu (§ 51 zákona o důchodovém pojištění)

Výše důchodu se skládá ze dvou složek, a to ze základní výměry a z procentní výměry. Výše základní výměry důchodu činí od 1. srpna 2008 2 170 korun měsíčně.

Výše procentní výměry důchodu činí 50 procent procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. 1. 2010 plného invalidního důchodu), na který měl nebo by měl nárok zemřelý v době smrti (před 1. 1. 2010 nebo 50 procent procentní výměry částečného invalidního důchodu po poživateli tohoto důchodu, který ke dni smrti nesplňoval podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod).


„Obávám se, že v danou chvíli nemůžeme zabránit, aby vdovy, vdovci a osiřelí přišli o své důchody," řekl Foldyna. "Je to amorální, asociální krok, který nás sice vrhá o století zpět, ve sněmovně má ale nadpoloviční sílu poslaneckých hlasů," dodal.

Naprostý nesmysl, pane Foldyno

„Tak toto tvrzení pana Foldyny je třeba uvést na pravou míru a to uvedení na pravou míru bude velmi stručné. V sirotčích důchodech se nemění nic. Naopak připravujeme posílení sirotčích důchodů, ale mimo rámec důchodové reformy. A co se týká vdovských důchodů, tam se pouze vracíme k podmínkám, které byly před rokem 1995," řekl ParlamentnímListům.cz ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Podle něj tak u vdovských důchodů dochází jen k té změně: Je zkrácena lhůta pro znovuzískání vdovského důchodu, po ztrátě nároku na jeho vyplácení z důvodu věku příjemce této dávky. „To je tak, že pokud se jedná o mladšího občana, tak vdovský důchod je vyplácen jen po určitou dobu. A pak nárok na něj zaniká," přiblížil ministr stávající podmínky.

„Trvale je vyplácen pouze u občanů s věkem nad pětapadesát let. A dnes máme pětileté období, kdy po ztrátě nároku na důchod může ovdovělý požádat znovu o vyplácení dávky, protože v té pětileté lhůtě dosáhl věku oněch pětapadesáti let, kdy vzniká nárok na trvalé vyplácení dávky. Nově tato lhůta má být dva roky," vysvětlil Drábek.

Psali jsme:
Vysoké romské důchody zvedly ze židle Škromacha. Už podruhé

SLEDUJEME téma: Důchodová reforma

Psali jsme:
Matky s kočárky již protest vzdaly. Očistec, řekla nám jedna z nich

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká, Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

22:30 ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

Pracovníci ÚZSVM v Jindřichově Hradci úspěšně vyřešili pozůstalost po ženě z Jindřichohradecka.