Bárta: ČAK chce udržovat absolventy práv v „bídě“ pět let

31. 10. 2012 16:07

Do médií začíná prosakovat informace, která na studenty práv působí jako červený hadr na býka.

Bárta: ČAK chce udržovat absolventy práv v „bídě“ pět let
Foto: red
Popisek: Poslanec Vít Bárta
reklama

Návrh novely zákona vypracovaný Českou advokátní komorou (ČAK) prosazuje prodloužení koncipientské praxe ze tří na pět let, což pro absolventy znamená další dva roky života s minimálními příjmy.

Proti zmíněnému návrhu novely se zvedl na všech právnických školách spontánní odpor. Tento návrh má totiž pramálo společného s proklamovaným cílem zvýšení kvality nových členů komory. Skutečným cílem ČAK je zcela evidentně snaha o umělé omezení konkurence na trhu s právními službami a maximalizace zisku stávajících členů advokátní komory na úkor mladých koncipientů.

Petice, kterou včera založili studenti právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, se začala okamžitě plnit. Od včerejšího večera se pod ní podepsalo 700 lidí a na více než tisíc lidí se přihlásilo do události na facebooku. „ Jsme proti prodloužení koncipientské praxe ze tří na pět let.

Co jim vadí?

Koncipienti by podle návrhu ČAK museli po (standardně) pěti letech úspěšného studia dalších pět vést tvrdou a špatně placenou práci. Tato novela má také bezpochyby vliv na demografickou křivku společnosti. Jelikož koncipienti, právě kvůli nízkým příjmům, odkládají zakládání rodin na pozdější dobu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vitbarta.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akademie věd ČR: Pracující důchodci se státu vyplatí

17:54 Akademie věd ČR: Pracující důchodci se státu vyplatí

Čeští senioři odcházejí do penze dřív než jejich vrstevníci ze západní Evropy. V průměru asi o dva r…