Besser vyhověl investorovi: Sklepy u Národní způli památkou

19. 10. 2011 13:41

Ministr kultury Jiří Besser prohlásil za kulturní památku pouze část gotických sklepů u pražské Národní třídy. Takový rozsah požadoval investor, který chce v místě postavit multifunkční stavbu Copa centrum. Zachována ale i tak bude jejich větší část poblíž obchodního domu. ČTK to řekl šéf pražských památkářů Jan Kněžínek. Ministerstvo prohlásilo celé sklepy památkou již na přelomu roku, Besser rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému řízení.

Besser vyhověl investorovi: Sklepy u Národní způli památkou
Foto: red
Popisek: Jiří Besser
reklama

Kolem aktivity ministra Bessera v souvislosti s gotickými sklepy nedaleko Národní třídy se hlavně v létě strhla mediální lavina.  Jde o to, že se na místě buduje multifunkční projekt Copa centrum, ale stavebníci na místě vybagrovali zachovalé středověké sklepy, což je v rámci této části Prahy historický unikát.

Velmi rozhořčeně na to pak reagovali někteří památkáři a historikové umění. Podle nich tak Besser rozhodl o zrušení památkové ochrany proto, aby se uvolnily ruce současným stavebním investorům. Když však nechá laicky řečeno vše „zabagrovat", zůstane zde podle nich jen totálně zdevastované torzo.

„To je skandální rozhodnutí. Pan ministr Besser je ministrem kultury, proto by se měl snažit hájit zájmy kultury a ochrany památek. Já jeho kroky sleduji s naprostým zděšením," zmínil k tomu například historik umění a ředitel Ústavu pro dějiny umění Jan Royt.

Už se to odstraní navždy

„Když něco podobného zbouráme či se to zdevastuje, tak se to odstraní navždy. Když někdo chce stavět na území památkové rezervace, jakou je historické centrum města Prahy, tak musí počítat s tím, že se bude muset velmi ohleduplně chovat ke všemu, co s historickou identitou toho místa souvisí," uvedl také Royt.

Vedoucí archeologického odboru Národního památkové ústavu Jaroslav Podliska pak varoval, že část těchto sklepů je nyní po průzkumu zcela nebo téměř obnažena a proto do lokality prší a zatéká.

„Ta jednání kolem toho se asi povedou hodně dlouho, takže během zimy to tam zamrzne," zdůraznil Podliska pak před časem pro deník Právo s tím, že má dojem, že se tu hraje o čas a investor a majitel pozemku nedělá nic pro zabezpečení této památky.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petříček od válu? Naštval prý jisté kruhy, už nadával i Zeman. Svědci hovoří

10:23 Petříček od válu? Naštval prý jisté kruhy, už nadával i Zeman. Svědci hovoří

Obchod, nebo lidská práva? Věčná otázka, kterou řeší naše diplomacie, politici i média. Jedni tvrdí,…