Každý má svého favorita, a s ohledem na to, že prezident v naší zemi neoplývá významnějšími pravomocemi, říkal jsem si, že i když nebudu zcela spokojen s volbou mých spoluobčanů, nebude to až taková tragédie. Z tohoto postoje mne tvrdě probral čtvrteční závěr debaty mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem, dotýkající se otázky Benešových dekretů, postoje k odsunu sudetských Němců od omluvy až po kompenzaci majetku, a ohodnocení prezidenta Beneše. Podle Karla Schwarzenberga Benešovy dekrety neplatí, odsunutým Němcům bychom se měli omluvit, zabavený majetek jim kompenzovat, a Edvard Beneš by byl za dění v roce 1945 v dnešní době válečným zločincem a byl by souzen v Haagu. Pan kníže byl rovněž potěšen podporou předsedy Sudetendeutsche Landsmannschaft Bernda Posselta. Napřed jsem se ujistil, že nespím, že skutečně poslouchám ČESKÉHO kandidáta na prezidenta ČESKÉ REPUBLIKY, a poprvé jsem se opravdu vyděsil. Mnoho mých přátel pochází ze Sudet. Vím, co Němci dělali s Čechy za války. Pan kníže říká, že se odsunuli i nevinní – ale na tomto místě patří připomenout, že nejen někteří, ale všichni Češi, které Němci popravili, umučili a deportovali do koncentračních táborů, byli přece nevinní! Popraveni (umučeni, deportováni) byli jenom proto, že byli Češi (Moravani a Slezané), a nepodrobili se Němcům. A odsunutí Němci proti tomu nedělali nic. A osobně nevím, kdyby mi Němci za války vyvraždili rodinu, zda bych nebyl schopen postřílet jinou německou rodinu.
Z neskutečného žalu, bolesti a křivdy. Proto mám více pochopení pro poválečné excesy, které byly vyvolány léty německého teroru. Ale aby budoucí český prezident chtěl v dnešní době soudit dobu tehdejší, omlouvat se Němcům, kteří rozpoutali válku (a tím vědomě i své lidi vystavili válečným hrůzám), aby zpochybňoval Benešovy dekrety, uvažoval o kompenzaci majetku, a prezidenta Beneše nepřímo označil za válečného zločince – tak to už je příliš i na člověka, který, jak jsem uvedl úvodem, sledoval soupeření kandidátů s nadhledem.
Dnes však musím říct, že jako obyvatel České republiky, který čerpal informace o dění v Sudetech od pamětníků, odmítám prezidenta, který si cení podpory Bernda Posselta, prosazuje omluvu Němcům, tvrdí, že Benešovy dekrety dávno neplatí, a že sám Beneš by dnes skončil v Haagu jako válečný zločinec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
Přesně před rokem se na obrazovkách TV Prima objevil nový dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi…
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024