Havel nesouhlasí s demolicí domu v centru Prahy, píše Besserovi

01.06.2011 9:56 | Zprávy
autor: čtk, mp

Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO, takže rozhodnutí přineslo vlnu nesouhlasu. Verdikt ministra je ale konečný a nelze se proti němu odvolat.

Havel nesouhlasí s demolicí domu v centru Prahy, píše Besserovi

Exprezident Václav Havel nesouhlasí s bouráním domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy. Napsal kvůli tomu ministrovi kultury Jiřímu Besserovi otevřený dopis, který má ČTK k dispozici. Plán na bourání vyvolává vášně. Havel ho přijal s lítostí a obává se toho, jaká "obluda" na místě demolice vyroste.

O zbourání budovy na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí, který sousedí s hotelem Jalta, rozhodl Besser minulý týden. Dům je součástí jednoho z nejvýznamnějších prostranství Pražské památkové rezervace, památky světového kulturního dědictví UNESCO, takže rozhodnutí přineslo vlnu nesouhlasu. Verdikt ministra je ale konečný a nelze se proti němu odvolat.

Havel: Vyjadřuji lítost nad novou obludou

"Vážený pane ministře, dovolte mi, abych veřejně vyjádřil svůj smutek nad souhlasem, který jste dal ke zbourání domů na Václavském náměstí. Ještě větší než má lítost z bourání je můj strach z obludy, která bude na místě zbořených domů stát. Vím, že na tom nic nezměním, ale zároveň cítím povinnost se ozvat a sdělit Vám svůj názor. Váš Václav Havel," napsala bývalá hlava státu ministrovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Igor Červený byl položen dotaz

EU

Já teda nevím, ale vy máte dojem, že nyní v EU vše neurčují jen státy jako Německo, Francie? Možná máme právo veta, ale k čemu nám je to dobré, když nám EU diktuje vše a čím dál víc má tendenci zasahovat i do soukromí lidí? Nebo to vše se děje, protože naší zástupci v EU jsou k ničemu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč vlastně Bakala živil Knihovnu Václava Havla? Promluvili zasvěcení

4:44 Proč vlastně Bakala živil Knihovnu Václava Havla? Promluvili zasvěcení

Knihovně Václava Havla hrozí zánik. Dle dostupných informací organizaci opustila řada osob a to včet…