Hodně luxusu, málo práce. Karlovarsko se vylidňuje, mladí prchají

07.01.2012 11:51

Karlovarský kraj je zajímavým fenoménem na mapě České republiky. Ačkoliv zde tradičně dosahuje míra nezaměstnaností nejvyšších čísel, potýká se s velkým nedostatkem zaměstnanců v některých profesích, vesnice s nejvyšší mírou nezaměstnanosti- Vintířov, byla vyhlášená vesnicí roku. Ačkoliv kraj patří mezi nejhůře hodnocené, jeho šéf vyhrál anketu o nejlepšího hejtmana. A tím přehlídka paradoxů rozhodně nekončí.

Hodně luxusu, málo práce. Karlovarsko se vylidňuje, mladí prchají
Foto: Hana Čechová
Popisek: Karlovy Vary, pohled na město z výšky
reklama

Výsledky srovnávacího výzkumu v rámci projektu Místo pro život, mapující kvalitu života obyvatel v jednotlivých regionech České republiky, konstatují jak známá fakta a problémy, tak nové a dosti překvapující závěry. V západočeské regionu se například nachází jak nejlepší, tak nejhorší místa pro život. Zatímco nejlepším místem pro život byl vyhodnocen Plzeňský kraj, sousední Karlovarský skončil na chvostě, desátý z čtrnácti krajů.  


Hodně lůžek a bazénů, málo práce


Lázeňský charakter Karlovarského kraje nezapře téměř dvojnásobný počet lůžek v ubytovacích zařízeních a nadprůměrný počet bazénů a koupacích areálů, je zde i nadprůměrný počet travnatých a vodních ploch.  Rozvoj této oblasti však brzdí nízké investice do životního prostředí i nízké investice přes CzechInvest. Karlovarsko také vážně ohrožuje odchod mladých lidí - na zdejších vysokých školách studuje jen desetina místních studentů, zbytek hledá příležitosti v jiných regionech, více jak polovina v Praze, další pětina mladých lidí v Plzni.


Museli jsme si vybrat


To je i příklad mladé dvojice Pavly a Marka, kteří se snažili najít uplatnění v Karlových Varech, především kvůli tomu, že zde měli vyřešeno bydlení. Oba byli ale tak špatně placeni, že se rozhodli zkusit štěstí v Praze a vyšlo to. Dnes jsou  dokonce ve vedoucích funkcích, jejich plat je nadstandardní. Pavel nám prozradil, že u soukromníka dříve oficiálně dostával jenom minimální mzdu, zbytek, jak už to bývá, na ruku.

“Když jsem byl na nemocenské kvůli úrazu, dostával jsem jen část toho minimálního platu. A šéf se ještě zlobil, že jsem si dovolil onemocnět a chtěl, abych pracoval doma, mě přitom po úraze nesnesitelně bolela záda a nemohl jsem ani sedět. Tak jsem dal výpověď a našel si práci v Praze.“

Dvojice se však musela prokousat složitými začátky, strastmi dojíždění na trase Praha Karlovy Vary a bydlením v jedné místnosti v podnájmu, kde je tyranizovala spolumajitelka domu. Marek navíc přišel o nájemní byt v původním bydlišti, majitel ho zažaloval, že byt neužívá. I když soud vyhrál, vzápětí přišlo výrazné zvýšení nájmu. A to si už dovolit nemohl, platil totiž dva nájmy, karlovarský i ten pražský. Ačkoliv o tom původně neuvažovali, bytová situace Pavlu i Marka  nakonec donutila, že se stali Pražáky: “Žít ve dvou tak drahých městech si nemůžeme dovolit, museli jsme si vybrat,“ říká Marek. Dnes do dřívějšího bydliště dojíždí pouze o svátcích k rodičům. Takových případů jsou na Karlovarsku stovky.

Hejtman- ať se starají podnikatelé


Neblahý trend odchodu mladých si uvědomuje i vedení kraje, na náš dotaz, jak s výsledkem  průzkumu naloží a zda je pro něj překvapením, nám hejtman Josef Novotný (ČSSD) odpověděl:“ Tyto výsledky nás nepřekvapují, jsou dlouhodobě známé. Karlovarský kraj pomáhá řešit jak vylidňování, tak pracovní místa. Tyto problémy by ale v první řadě měli řešit podnikatelé a podnikatelská sféra. Je logické, že se mladí nevracejí do kraje, když tu dostanou na stejném pracovním místě až o deset tisíc korun méně než na stejné pracovní pozici v Praze. Je nutné, aby zaměstnavatelé dokázali vytvořit nové pracovní příležitosti a místa podobně dobře placená jako např. v Praze nebo ve středních Čechách.“


Nejen problémy  ...


Největším problémem kraje je stále nadprůměrný podíl nezaměstnaných mladých lidí a nejnižší průměrné mzdy. Je zde rovněž nižší zájem o politické dění, který se projevuje podprůměrnou volební účastí. Na straně druhé však existují i příznivé ukazatele.  Daří se například základním uměleckým školám – do těch karlovarských chodí nejvíc dětí.  Velmi důležitá je také otázka bezpečnosti. Pravděpodobnost, že se vyhnete dopravní nehodě, případně, že bude objasněný některý z trestných činů, je zde o dvě třetiny vyšší. Výrazně nízká je zde produkce nebezpečných odpadů. Podle hejtmana Novotného se přes všechny problémy stal Karlovarský kraj lepším místem pro život a ParlamentnímListům.cz  připomněl:“Po dobu prvního desetiletí kraje zde vyrostly desítky nových staveb, opravily se kilometry silnic a mostů a západní kout země úspěšně reprezentovala řada osobností a institucí.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Hana Čechová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SMS ČR: Obecní svazy vyzývají k přímé pomoci obcím postiženým tornádem

15:16 SMS ČR: Obecní svazy vyzývají k přímé pomoci obcím postiženým tornádem

Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR vyzvaly v reakci na včerejší tragédii na Hodoní…