IZIPu zřejmě odzvonila hrana definitivně. Boj VZP a Protonového centra ale asi ještě potrvá

25.05.2015 14:41 | Zprávy

V pondělí se sešla správní rada VZP ČR. Výsledky jednání, které oznámila, se dají pokládat za pozitivní hned v několika bodech. Týkaly se totiž nejen vrácení půjčky od státu, cílené (biologické léčby), Protonového centra, transformace psychiatrické péče či definitivnímu uzavření IZIP.

IZIPu zřejmě odzvonila hrana definitivně. Boj VZP a Protonového centra ale asi ještě potrvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora

Zůstatek na účtu této největší zdravotní pojišťovny v zemi je podle předložených hospodářských výsledků 3,9 miliardy korun, žádné závazky nejsou podle místopředsedy Správní rady Jiřího Skalického (TOP 09) ani po lhůtě splatnosti. S půjčky, kterou VZP obdržela (v předloňském roce ve výši 1,5 miliardy korun), zbývá vrátit 750 milionů korun, s tím, že ještě v průběhu letošního roku plánuje Všeobecná zdravotní pojišťovna návratnost 250 milionů.

„Za první čtyři měsíce tohoto roku byly výdaje pojišťovny 48 miliard korun, zdravotně pojistný plán se nám daří plnit – včetně toho, že obsahuje navýšení mezd,“ dodal ještě Skalický.

Pozitivní zprávy zazněly i z oblasti biologické, jinde ve světě nazývané spíše cílové léčby. Tu v loňském roce podstoupilo v České republice 23 tisíc pacientů-klientů VZP., což obnášelo výdaje ve výši 7,2 miliardy korun (pro srovnání – v roce 2010 to bylo 5 miliard). Jelikož léčba umožňuje celkově delší dobu přežití i záruku lepší kvality života, dá se očekávat, že i nadále bude třeba ji mezi léčebné postupy zařazovat. Podle VZP je tak též úkolem zajišťovat v dalších letech i lepší dostupnost této léčby. Samotná léčba se totiž rok od roku zdokonaluje, takže například VZP mohla oznámit, že za uplynulé období byl zaznamenán pokles výdajů za léky u nemocných, kteří tuto léčbu potřebují.

Blýská se na zažehnání napětí s Protonovým centrem?

Jelikož dlouhodobě panuje napětí mezi VZP a pražským Protonovým centrem ohledně úhrad za léčbu pacientů, dalo se očekávat, že se Správní rada bude zabývat i touto problematikou a že též oznámí výsledky tohoto jednání. „Ano, naplánovali jsme si schůzku s vedením Protonového centra, při které bychom rádi ověřili parametry smluvního vztahu. Ty předložíme Správní radě k dalšímu uvážení a srovnání s náklady na léčbu pacientů, kteří jsou odesíláni se léčit do protonového centra v Mnichově,“ uvedl šéf Správní rady Jiří Běhounek.   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Po sedmi letech kolektivní smlouva

7:23 Česká pošta: Po sedmi letech kolektivní smlouva

Generální ředitel Miroslav Štěpán a zástupci odborových organizací podepsali 30. června kolektivní s…