Kalousek: Vím, kdo po mně jde. Ale neřeknu to. Vypadal bych jako psychopat

23.07.2012 8:21

Ministr Miroslav Kalousek, který čelí z nařčení, že v kauze CASA nehájí ani tak svoji stranickou kolegyni Vlastu Parkanovou, jako sám sebe, se nechal již několikrát slyšet, že po něm jdou. Ačkoli ví, o koho se jedná, nechce to prozradit. Začal by prý vypadat jako psychopat.

Kalousek: Vím, kdo po mně jde. Ale neřeknu to. Vypadal bych jako psychopat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

"To bych se zas zítra dočetl, že jsem psychopat," vysvětluje v rozhovoru pro časopis Týden, proč nechce říct, kdo se ho údajně pokouší zničit.

"Nemám žádné důkazy. Jen si troufnu říct, že všechny tyto provokace v sobě nesou typické bártovsko-morozovské manýry. Třeba je někdo převzal. Neříkám, že to celé odvedl Bárta s Morozem. To je vše, co vám k tomu řeknu. Jinak bych se takhle bez důkazů naprosto zesměšnil.

Kalousek mluvil o útoku na svoji osobu ze strany opozice už v sobotním rozhovoru pro Právo, kde naznačil, že šéf policistů Petr Lessy mohl být ohledně své výpovědi o telefonátu s Kalouskem domluven s opozicí. Za toto vyjádření se mu dostalo několika nehezkých ohlasů. 

„Pan ministr Kalousek by udělal nejlépe, kdyby už o tom mlčel, než se do vlastních variant zaplete tak, že už nebudou nejen nepravděpodobné, ale směšné,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. „Pan Kalousek vidí za vším spiknutí všech proti němu. Stejně tak podle něj všichni lžou a podvádí. Jen on je pravdomluvnou obětí. Ať si každý zhodnotí události posledních dní a udělá si na ně názor,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Picka by tlaku nepodlehl

Ministr v rozhovoru pro Týden opět popřel, že by při nákupu letounů CASA došlo k nějakému pochybení. A důrazně odmítá spekulaci, že by generál Vlastimil Picek jednal pod jakýmkoliv nátlakem, když poté, co několikrát vyjádřil své nesouhlasné stanovisko s nákupem, svůj názor změnil a napsal souhlasný expertizní posudek.

"Jako major v záloze těžko mohu uvěřit, že velitel armády by byl totální sr*č," řekl Kalousek dříve na adresu Picka s tím, že si nedokáže představit, že by velitel armády mohl podlehnout nějakému tlaku. Za tento svůj výrok se poté přímo Pickovi omluvil a svá slova uvedl na pravou míru. "Já jsem úmyslně volil expresivní výrazy, abych se vypořádal s těmito nesmyslnými povídačkami, že on podlehl tlaku nějakého náměstka," vysvětluje Kalousek. "Já u velitele armády naprosto vylučuji, že by ho někdo mohl k něčemu dotlačit. Tomu nevěřím," dodává.

Za Parkanovou by dal ruku do ohně

"Můj osobní názor je, že Vlasta Parkanová je naprosto nevinná a dal bych za ni obě ruce do ohně. A nese si svoji odpovědnost. Plnou osobní odpovědnost člena vlády, který předkládal ten materiál. To znamená, že je její odpovědnost ze všech členů vlády největší," říká ministr. Problémem ale podle něj je, že zákonné povinnosti, které měla Parkanová porušit, si vyšetřovatel vymyslel. Viní ji z něčeho, co nemůže být a není trestným činem.

Kalousek odmítá námitku rozhovor vedoucí redaktorky Kalenské, že by svoji kolegyni hájil z vděčnosti. Parkanová mu byla před lety oporou, když za zády ODS domluvil koalici s Jiřím Paroubkem a sklízel za tento krok kritiku. "Ale já teď nic nesplácím. Jen říkám, že ji znám a že je to absolutně poctivá a slušná ženská," odmítá tuto spekulaci ministr.

Kalousek: Jsem pyšnej, že je Háva můj kamarád

Hovoří se o tom, že Kalousek sám je tak nejistý proto, že obchod zprostředkoval Omnipol, respektive jeho osobní přítel Richard Háva. Toto tvrzení Kalousek odmítá jako čirý nesmysl. Omnipol si prý nastavil marži obvyklou na trhu a Háva je čestný člověk. "On nikdy neudělal nic nečestného, nic neukradl. Není to žádný lobbista," stojí za svým přítelem Kalousek a dodává: "My si spolu povídáme o podnikatelském prostředí. O politice. O holkách. Richard Háva je můj kamarád! A já jsem na to pyšnej!"

Jít na detektor lži je pod důstojnost ministra financí

Miroslav Kalousek sklidil vlnu kritiky také za to, že opakovaně volal některým policistům, dokonce i policejnímu prezidentovi Petru Lessymu, který tvrdí, že na něj ministr vyvíjel nátlak. Lessy je dokonce ochotný jít na detektor lži. Kalousek má ale prý svědky, kteří byli u jeho telefonátu přítomni a mohou potvrdit, že Lessymu nevyhrožoval. Kteří svědci to jsou, ale ministr neprozradí.

"Vy si fakt myslíte, že vám teď prozradím jejich jména abych je vystavil tlaku? A k tomu detektoru, promiňte, ale ministr financí má svoji důstojnost," řekl Týdnu Kalousek.

Na Kalouskově straně stojí to, že ve výpovědích policejního šéfa jsou určité rozpory. Nejdříve totiž řekl, že hned nepromluvil o Kalouskově telefonátu proto, že si jej nevyhodnotil jako nátlak. Později ale tvrdil opak, že mu Kalousek vyhrožoval, nechtěl to ale prý zveřejnit, aby neovlivnil poslance před jejich hlasováním o vydání Vlasty Parkanové.

"Asi osmkrát řekl: 'Telefonát jsem si nevyhodnotil jako nátlak a vyhrožování. Ani jako přestupek, ani jako trestný čin.' Kterou z těchto verzí chce pan Lessy hájit na detektoru lži?" ptá se Kalousek.

Rezignuji, až mě o to požádají ti, kteří mi věří

V současné době na post ministra financí rezignovat nehodlá, učinil by tak, pokud by ho nechtěli ti, kteří mi věří. Mluví o podpoře voličů a politické strany, kterou založil. "TOP 09 není Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. To není žádná enkláva, ale standardní politický subjekt," je přesvědčen Kalousek a uzavírá rozhovor ujištěním, že si rozhodně nemyslí, že by kvůli jeho osobě hrozily předčasné volby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

22:30 ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

Pracovníci ÚZSVM v Jindřichově Hradci úspěšně vyřešili pozůstalost po ženě z Jindřichohradecka.