Kalouskův megatunel? Starosta bije na poplach, na financích si ťukají na čelo

25.02.2013 21:39

Obrovský megatunel. Tak označil starosta obce Vítějeves Petr Havlíček údajné snahy ministra financí o privatizaci českých lesů. Prý jde o zlaté vejce a jeho rozprodáním se naplní státní pokladna jen na chvíli, ale pak z toho budou potomci tumpachoví. Na ministerstvu financí si ťukají na čelo. Starosta se podle nich pomátl na rozumu.

Kalouskův megatunel? Starosta bije na poplach, na financích si ťukají na čelo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny mělo poklidný charakter. Chvíli se jen řešila politická prostituce strany LIDEM
reklama

„Ministerstvo financí nic takového nenavrhuje. Ministr financí Miroslav Kalousek nic takového neřekl. Odmítáme odpovědnost za duševní rozpoložení pana starosty Havlíčka,“ sdělil mluvčí zmíněného resortu Ondřej Jakob. ParlamentnímListům.cz následně sdělil, že je to na ministerstvu zemědělství a podivil se, že se o to vůbec staráme. A zde jsou exkluzivní výroky starosty Vítějevsi Petra Havlíčka pro ParlamentníListy.cz.

Starosta hovoří

A proč si starosta myslí, že zbavení se státního podniku Lesy ČR (LČR) je megatunel? „Na tuto otázku mám velice jednoduchou odpověď. Stát se chce zbavit slepice, která trvale snáší zlatá vejce. A já se ptám proč? Proč by se měl stát zbavit trvalého, nikdy nekončícího příjmu? Co může přimět politiky k tak hloupému kroku? Odpovědi znám jen dvě. První je hloupost a ta druhá je korupce. Lze připustit ještě jeden důvod. Politická reprezentace přivedla náš stát do takového finančního marastu, že jí nic jiného, než prodávat svůj lukrativní majetek již nezbývá. Prodejem lesů se obrovský státní dluh dá na chvíli jen pozastavit, ale o budoucí nikdy nekončící výnosy, který les naší zemi po staletí přináší, toto politické šlendriánství budoucí generace připraví,“ kritizuje starosta.

A má jasné řešení. Chce, aby se lesy předaly do vlastnictví místních samospráv. U něj ve Vítějevsi to prý dobře funguje. „Především by prostředky, které les vyprodukuje, zůstaly tam, kde byly vytvořeny a přirozenou přímou cestou by posílily rozpočty obcí. Hospodaření v nich, například formou společných technických služeb, v rámci svazku obcí, by vygenerovalo mnoho nových pracovních míst a konečně by došlo k plnění mnoha závazků vzešlých z usnesení vlády a národního strategického plánu rozvoje venkova a stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, které mají účinnost už od roku 2008 a nikdo je nerespektuje, natož aby se jimi řídil. Správa státních lesů obcemi by přinesla výraznou stabilitu pro obecní rozpočty, a zároveň rovnoměrnou těžbu. Nikdy by se nemohlo stát, že státní lesy zarazí těžbu a způsobí firmám vázaným na produkci dřeva obrovské ztráty a propouštění zaměstnanců tak, jak jsme toho byli již několikrát svědky. Na vedení státního podniku Lesy mají vliv ty politické strany, které jsou zrovna u moci, a korupce si zde podává ruku se zlodějnou. Současný systém správy LČR nemůže nikdy přinést společnosti to, co by v této pozici přinesla správa obcí a měst, neboť přímá kontrola občany je daleko efektivnější, než bezzubé a nefunkční kontrolní orgány státu. Nemohu ovšem tvrdit, že pod správou obcí a měst bude správa lesů „křišťálově čistá“, neboť je to vždy o čestných nebo nečestných lidech, ale zcela jistě přímá kontrola občanů v daném regionu přispěje k efektivnosti, produktivitě a k rozvoji venkova. Je třeba zamezit jakémukoli politickému vlivu na tuto oblast, a nenechat ji ovládat dosazenými figurkami, které jen plní příkazy politických mafiánských kmotrů,“ dodává pro ParlamentníListy.cz.

Kritik Kalouska

„Co se týče obhospodařování lesních ploch v majetku naší obce, dle těžebního plánu stanoveného lesním správcem provádíme pravidelnou těžbu, ze které plyne obci slušný příjem. Jakožto svědomitý správce následně provádíme průběžnou výsadbu vytěžených lokalit,“ uvádí příklad ze své praxe.

A co si tento hospodář myslí o ministru financí? „Pana ministra kritizuji intenzivně a dlouho. Jeho skutečné schopnosti vést stát lze prezentovat na státním dluhu a jeho nezadržitelném, destruktivním růstu. Jeho neomylné prognózy, které zatím vždy skončily s negativním výsledkem, svědčí o ledasčem. Moje osobní zkušenost je, že jeho slova neznamenají nic. To, co mne v posledních dnech opět nadzvedlo ze židle, je jeho neskonalá troufalost chlubit se tím, že dokázal udržet státní deficit na 100 miliardách. To je přesně jeho styl. Když něco „podělá“, nasadí tomu punc úspěchu, výhodnosti a v neposlední řadě i jakési zvrácené šlechetnosti. Všichni máme ve své paměti, jak ve sněmovně urputně bojoval za nevydání Vlasty Parkanové k policejnímu vyšetřování za nákup předražených letadel. Dnes bez skrupulí navrhuje zrušení imunity s tím, že poslancům bude lépe bez ní. Kdykoli Kalouska jeho proradné záměry dostanou na scestí, mistrně udělá salto vzad, aby si vylepšil svůj politický profil, a to za jediným účelem, za každou cenu se udržet u koryta. Jsem zakladatelem politického hnutí Starostů a nezávislých, kde jsem pracoval na pozicích člena předsednictva a předsedy krajské organizace, ale právě spojení s TOPkou a bližší poznání praktik a chování Kalouska mne přimělo Starosty opustit i přes to, že mezi nimi mám řadu dobrých přátel a za jejich práci, kterou odvedli na změně rozpočtového určení daní, si jich velice vážím,“ říká ParlamentnímListům.cz. A i proto napsal článek s názvem Další Kalouskův megatunel. Přestože si na ministerstvu financí myslí, že se zbláznil, jde o názor, jenž by neměl být nezveřejněn.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

22:30 ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

Pracovníci ÚZSVM v Jindřichově Hradci úspěšně vyřešili pozůstalost po ženě z Jindřichohradecka.