Kubice radnicím: Nedokázaly jste podchytit problémy s Romy

12.12.2011 18:44

Radnice některých obcí sužovaných spory Čechů a Romů problémy příliš neřešily, a tím celou situaci zhoršily, myslí si ministr vnitra Jan Kubice. Vedení měst podle něj nedokázala podchytit vznik ubytoven, podcenila volnočasové aktivity pro mládež a nezvládla ani komunikaci mezi oběma skupinami obyvatel. Ministr to řekl po návštěvě Obrnic na Mostecku, které jsou podle něj ukázkovým příkladem fungujícího soužití. V Obrnicích problémy v poslední době vymizely, přestože asi 40 procent z 2500 obyvatel tvoří Romové.

Kubice radnicím: Nedokázaly jste podchytit problémy s Romy
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice
reklama

Když byl Kubice tázán, zda by dokázal pojmenovat tři základní příčiny etnické řevnivosti v některých městech, moc neváhal. "Určitě je to vznik soukromých i městských ubytoven, nekomunikace a vzájemné podezřívání mezi majoritou a menšinami. No a pak taky naprosté podcenění volnočasových aktivit pro mládež i dospělé," řekl. Příklad Obrnic ho prý velmi inspiruje. "V tom, že budou obě skupiny dělat aspoň některé věci společně, v tom vidím obrovskou šanci," dodal.

SLEDUJEME téma: Romové

Starostka Drahomíra Miklošová (ODS) Kubiceho provedla obcí, která ještě před pár lety platila za jedno z nejproblémovějších míst severních Čech. Teď se tam čerpají evropské dotace a starostka město řídí pevnou rukou. V kulturním středisku, přestavěném z bývalé školy, se s ní ministr musel podívat i na půdu a do sklepa.

"Trošku si připadám jak ve filmu Dobývání divokého západu, protože paní starostka snese srovnání se šerifem z westernu z 50. let," glosoval to před novináři s úsměvem Kubice. "Tohle je cesta. Za těch šest let se tu podařilo něco vytvořit, investuje se tu smysluplně," dodal.

Samosprávy problémových měst si podle Kubiceho mohou za problémy do značné míry samy svou nečinností. "Chce to dávat práci 12 nebo 14 hodin denně, nesedět jen v kanceláři a jezdit všechny projekty co nejvíc konzultovat s jinými," popsala svůj recept starostka. Drobná kriminalita podle ní Obrnické občas potrápí, nejde ale o nic neřešitelného a situaci dokáže vyřešit komunikace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Vytiskni a bydli

13:30 ČVUT: Vytiskni a bydli

Odborníci z ČVUT a TUL spojili své síly a stavebnictví je zase o kus blíže budovám tištěným technolo…