Mediální odborník Hreha o snaze zamlžit výsledky jedné analýzy a postupu ČTK

01.02.2016 23:51 | Zprávy

Za mimořádně společensky nebezpečný považuje mediální analytik Radim Hreha postup České tiskové kanceláře, která ve zprávě hodnotící život v České republice mezi roky 1990 a 2015 zatajila, že průzkum zjistil obrovský propad důvěryhodnosti médií. Pozastavuje se ale i nad tím, jak byly výsledky prezentovány poradenskou společností KPMG a jak se řídící partner firmy snažil zamlžit negativní aspekty analýzy a neváhal dokonce vyjádřit i svůj osobní názor, jenž odporuje většinovému názoru občanů.

Mediální odborník Hreha o snaze zamlžit výsledky jedné analýzy a postupu ČTK
Foto: Hans Štembera
Popisek: Denní tisk, ilustrační foto

V uplynulém týdnu vydala Česká tisková kancelář zprávu s názvem „KPMG: Češi se mají lépe než před 25 lety, cítí se hůře“. Čerpala v ní z materiálu s názvem „Češi 1990 – 2015“, který vypracovala společnost KPMG Česká republika, jedna z členských firem celosvětové sítě poradenských společností KPMG. „Zprávu ČTK bez jakéhokoliv ověření zveřejnila česká média, včetně Blesku. Komerční tuzemská média tak opět potvrdila, že principy tzv. korektní žurnalistiky jim nejsou vlastní podobně, jako ´společensky odpovědným´ veřejnoprávním médiím,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Radim Hreha.

Nicméně to bere tak, že cílem privátních médií je zisk za jakoukoliv cenu, zřejmě i za cenu deformace zprostředkované reality svým konzumentům. „Veřejnoprávní média si však velmi draze platíme proto, aby nám v souladu se zákony o České tiskové kanceláři, České televizi a Českém rozhlase poskytovala objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. O uplatňování principů tzv. korektní žurnalistiky, která spočívá v zamlčování či třídění faktů s cílem vytváření virtuální reality, není ve zmíněných zákonech ani slovo,“ konstatuje Radim Hreha, bývalý ředitel Slovenské televize.

Společensky mimořádně nebezpečný postup ČTK

Podle jeho názoru je postup ČTK v rámci zprostředkování faktů z analýzy KPMG školním příkladem uplatnění orwellovského newspeaku v praxi. „Jeho zaměření v ParlamentníchListech.cz pregnantně charakterizoval psycholog Daniel Štrobl, když uvedl: ´Cílem je vyřadit kritický rozum ze hry. Proto vnímám politickou korektnost jako fundamentální ohrožení demokracie, která stojí na otevřené diskusi. Ta je v prostředí politické korektnosti prakticky vyloučená.´ Postup ČTK je společensky mimořádně nebezpečný o to víc, že samotná KPMG udělala vše proto, aby co nejvíce zamlžila negativní aspekty své analýzy,“ upozorňuje mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Naděje pro ženy, kterým ministerstvo nevyhovělo v žádosti o odškodnění za protiprávní sterilizaci

7:06 Ombudsman: Naděje pro ženy, kterým ministerstvo nevyhovělo v žádosti o odškodnění za protiprávní sterilizaci

Prezident Petr Pavel svým podpisem stvrdil prodloužení lhůty pro podávání žádostí o odškodnění za pr…