Miliardáři Bakalo, prý jste podvedl ČSSD. A jde po vás Nečas i nájemníci

30.4.2012 12:36 odp.

Jak je to s privatizací OKD? To se snaží rozmotat časopis Týden, který v článku nazvaném Bakalova privatizační pohádka uvádí, že osm let stará kauza nabírá znovu na obrátkách, a to proto, že policisté nejenom že kauzu prověřují, ale k podání vysvětlení si pozvali už i miliardáře Zdeňka Bakalu. Navíc se o případ začal zajímat i premiér Petr Nečas. Ten na konto Bakaly dokonce prohlásil: „Privatizoval OKD přes nastrčené bílé koně.“

Miliardáři Bakalo, prý jste podvedl ČSSD. A jde po vás Nečas i nájemníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Časopis Týden spekuluje v kauze privatizace OKD o dvou variantách – buď se finančník Zdeněk Bakala v roce 2004 domlouval na privatizaci OKD s premiérem Stanislavem Grossem a tehdejším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD), nebo vládu podvedl.

Týden to tvrdí přesto, že se Bakala snaží ze svého hrbu smýt osobní angažmá v této věci. Dokonce – jak týdeník připomíná – Bakala kvůli své očistě poslal premiérovi Nečasovi otevřený dopis. „Vadilo mu, že jeho jméno Nečas několikrát spojil s divokou privatizací OKD. Finančník také avizoval, že záležitost bude řešit přes advokáty," napsal k tomu Týden.

„Já jsem neřekl nic jiného, než že privatizace OKD je velmi podivná a že je svým modelem prakticky identická s privatizací Mostecké uhelné společnosti, včetně nastrčených bílých koní a konečných nabyvatelů,“ uvedl pak na vysvětlenou pro Týden předseda vlády.

Prý se s nimi dohodl

Na vrub Bakaly lze podle Týdne také přičíst to, že sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ zveřejnilo dokument, z něhož je patrné, že se Bakala dohodl s divokými privatizátory Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou již 31. května 2004. „Tři a půl měsíce předtím, než vláda oběma mužům prodala akcie OKD, měl Bakala jasno, že se stane majitelem ostravských dolů,“ upozornil týdeník.

PROHLÉDNÉTE SI

Prohlášení sdružení BYTYOKD.CZ a jím podané trestní oznámení

Z dokumentu má navíc vyplývat, že Bakala úkoloval privatizátory a dával jim i instrukce, kolik mohou za státní podíl v OKD zaplatit. Jenže podle Bakalova tiskového mluvčího Pavla Kočiše to tak není. 

„Pan Bakala, ani společnosti, které spoluvlastnil, nebyli součástí privatizačního procesu, nevyjednávali se státem, ani se nepodíleli na přípravě privatizace. Investoři pouze koupili sto procent akcií stoprocentně soukromé společnosti, která držela téměř sto procent stoprocentně soukromé OKD,“ vysvětlil časopisu Kočiš.

Jenže to, že tomu tak zcela není, tvrdí Roman Macháček ze sdružení BYTYOKD.CZ. „On o tom (o převzetí akcií OKD) jednal celý rok. On zajišťoval financování celé akce. Nemluví pravdu, když tvrdí, že s privatizací nemá nic společného,“ prozradil Macháček.

Marvanová: Stát měl získat až o 20 miliard korun více

Trestní oznámení sdružení, kde se angažovali také nájemníci, se ale prý zabývá hlavně cenou transakce. Týdeník zjistil, že Fond národního majetku za státní podíl v OKD dostal 4,1 miliardy korun. Podle Hany Marvanové, tedy advokátky nájemníků, ovšem měl stát za svůj podíl v ostravských dolech získat až o 20 miliard korun více. Prý to stvrzují i odborné posudky.

„Přibrali jsme soudního znalce z oboru ekonomie pro zhodnocení všech posudků, které se v kauze objevují,“ potvrdil pak Týdnu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Ve věci podle něj mohlo dojít k trestným činům zneužívání pravomocí veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a také ke křivé výpovědi. Policisté navíc prý prověřují, zda někdo mohl dodat nepravdivý znalecký posudek. Právě proto Ibehej nemůže nyní vyloučit, že se počet trestných činů nerozšíří.

“Z prvních dvou trestných činů se budou nejspíše zpovídat členové Grossovy vlády, na které v této věci podala trestní oznámení i exposlankyně Jana Volfová," uzavírá Týden s tím, že miliardář Bakala navíc prý ve věci již vypovídal.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka o zmiňovaném převodu OKD na Zdeňka Bakalu dopředu nevěděli ani sociální demokraté a tak nemohou v celé věci podle jeho soudu být ani stíháni. „Pokud o tom nevěděli, tak byli podvedeni. To, o čem se dnes hovoří, to jsou dokumenty, které dokazují, že pan Bakala byl do té věci zahrnut, nebo se na ní podílel podstatně dříve, než se předpokládalo. To jsou ale věci, které bude muset vysvětlit on sám,“ zmínil pro ParlamentníListy.cz Zaorálek.

Skutečně se podle něj ukazuje, že v době prodeje mohl Bakala celou akci řídit. „Proto by to mohl být podvod na všechny. Jednak o tom nevěděla veřejnost, že pan Otava a Koláček již nejsou skutečnými vlastníky Karbon Investu, potažmo OKD. Taky se nevědělo, že se mezi nimi musela uzavřít nějaká dohoda, či smlouva ještě několik měsíců předtím,“ zmínil Zaorálek.

Zdůraznil, že ví, že ale Zdeněk Bakala premiérovi ještě nedávno říkal, že on se na této transakci nijak nepodílel, ale nyní proti němu hovoří příslušné dokumenty. „On tvrdí, že do toho vstoupil až pak, ale to celé mi je poněkud nejasné, nemohl se s nimi přece dohodnout tak rychle. Mne ty informace proto připadají zcela zásadní. Musí to právě proto vysvětlit nejdříve pan Bakala. Vím, že jeho tiskový mluvčí řekl, že dají nějaké stanovisko, takže na něj čekáme i my," dodal Zaorálek s tím, že ale sociální demokracie se kvůli zatajení některých věcí již nebude podílet na nějakém novém trestním oznámení.  „To už je vyšetřováno, takže ta trestní oznámení podaná stačí,“ doplnil Zaorálek.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

9:53 Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

„Nejvíce tržní a nejjednodušší řešení, které lze učinit, je, aby vláda vytáhla z ČEZ ve formě divide…