Nečas exkluzivně k 28. říjnu: Inspirací je Antonín Švehla a Milan Hodža

27. 10. 2010 19:56

V předvečer výročí vzniku Československé republiky odpověděl premiér Petr Nečas ParlamentnímListům.cz na dotaz, kterého z politiků éry let 1918-1938 považuje za svůj vzor.

Nečas exkluzivně k 28. říjnu: Inspirací je Antonín Švehla a Milan Hodža

„Nebudu zmiňovat jako vzor T.G. Masaryka. Bylo by to klišé," konstatoval v úvodu svého vyjádření předseda vlády.

„Inspirativní i pro dnešní dobu byla politika Antonína Švehly. Podílel se výrazně na vzniku a podobě československé ústavy. Jeho vlády představovaly pravicovou, věcnou a odpovědnou správu státu," vyznal se premiér v den, kdy Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení návrh státního rozpočtu, kterým chce jeho koaliční vláda nastoupit cestu k postupnému vyrovnání veřejných financí.

Antonín Švehla byl předsedou Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu, tzv. Agrární strany. Třikrát byl předsedou vlády a jeho jméno bylo zvažováno mezi kandidáty na prezidentský úřad. On sám však roku 1927 kandidaturu na post nejvyšší odmítl a podpořil T. G. Masaryka.

Hodža předvídal poměry ve střední Evropě
Nečas za svůj prvorepublikový vzor považuje i dalšího agrárníka, předsedu poslední politické vlády před zánikem prvorepublikového Československa Milana Hodžu.

„Jednou z jeho myšlenek bylo vytvoření jakési volné demokratické konfederace středoevropských států. Viděl v tomto řešení nejen možnost dalšího ekonomického posílení, ale i řešení tehdejších národnostních problémů. Jako první také přicházel s myšlenkou, že silným spojencem tohoto evropského uskupení mají být právě Spojené státy. Předjímal tak vlastně v předstihu padesáti let současnou orientaci středoevropského prostoru," uzavřel dnešní premiér.

Státní svátek vzniku Československé republiky si ústavní činitelé ve čtvrtek připomenou nejprve poledním shromážděním v Pantheonu Národního muzea. Večer pak prezident republiky Václav Klaus za účasti vlády, členů obou komor Parlamentu a pozvaných hostů ve Vladislavském sále Pražského hradu přednese projev a předá státní vyznamenání.

K tématu:
Klaus vyznamená vězně komunismu a signatáře D.O.S.T. Vlčka
Knížák si půjde na Hrad pro medaili, doprovodí ho Jágr

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Polanský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kubera? 100 cigaret, 15 kafí, whiskey, skoro nejedl! Teplice truchlí a vyprávějí. Ale došlo i na „Muslice“. Máme FOTO

12:11 Kubera? 100 cigaret, 15 kafí, whiskey, skoro nejedl! Teplice truchlí a vyprávějí. Ale došlo i na „Muslice“. Máme FOTO

REPORTÁŽ „Všem je to líto. Na druhou starnu se nelze divit, že to vzalo tak rychlý konec. Kouřil sto…