Nevážíme si hrdinů, tvrdí poslanec Korte. Ctirade Mašíne, čest Vaší památce

13.08.2011 20:55

V sobotu v americkém Clevelandu zemřel Ctirad Mašín. Bylo mu osmdesát jedna let. Mnozí čeští politici si v reakci na to povzdechli, že je škoda, že jeho boj proti komunistickému režimu nebyl za jeho života nijak řádně oceněn. To si myslí i poslanec TOP 09 Daniel Korte.

Nevážíme si hrdinů, tvrdí poslanec Korte. Ctirade Mašíne, čest Vaší památce
reklama

"Je bohužel smutnou pravdou, že my Češi si většinou neumíme vážit svých hrdinů, ač jich už mnoho nemáme," napsal ParlamentnímListům.cz v SMS zprávě. "Dnes je jich opět o jednoho méně: odešel Ctirad Mašín, který se zapojil do protinacistického odboje a po komunistickém převratu neváhal spolu se svým bratrem Josefem a loni zesnulým Milanem Paumerem bojovat proti totalitní zvůli a násilí se zbraní v ruce."

Tito hrdinové to podle Korteho navíc nemají v Česku nijak jednoduché, jejich hrdinství totiž nikdo neoceňuje. "Je dvojnásobně smutné, že obnovený demokratický režim nedokázal vzdát těmto hrdinům patřičné uznání a poděkování státním vyznamenáním, ač na ně byli několikrát navrženi," poznamenal a dodal: "Já si hrdinů vážím: Ctirade Mašíne, čest Vaší památce!"

SLEDUJEME téma Mašínové
Celé vyjádření Daniela Korteho ZDE

Ctirad Mašín se spolu se svým bratrem Josefem už v době II. světové války zapojili do odboje, v němž působil i jejich otec Josef. Ten byl činný ve skupině Tři králové. V roce 1941 byl nacisty poopraven. Oba bratry těsně po osvobození ocenil vyznamenáním za "osobní statečnost v době války" medailí Za chrabrost prezident Edvard Beneš.

Po roce 1948 založili protikomunistickou odbojovou skupinu, s níž se podle svých vyjádření snažili oslabit komunistický režim. Případ skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti rozepře především kvůli smrti několika obětí, které jejich působení přineslo.

Čtěte:

Zemřel Ctirad Mašín. Zdrcení ministři: Proč se jen nedožil vyznamenání

Mladší z bratří Mašínů: Kvůli Havlovi komunismus v Česku jen kvete

Tady to skončí hodně špatně. Sestra Mašínů o Česku

Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agentura pro podnikání a inovace: Malé a střední podniky mohou začít žádat o dotace na rozvoj inovací

10:46 Agentura pro podnikání a inovace: Malé a střední podniky mohou začít žádat o dotace na rozvoj inovací

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inov…