Občanský demokrat Vlasák se stal místopředsedou Evropského parlamentu

18.01.2012 10:58

Poslanec Oldřich Vlasák (ODS), který v Evropském parlamentu zastupuje skupinu Evropských konzervativců a reformistů, byl dnes zvolen jedním z jeho místopředsedů. Česká republika tak bude mít svého zástupce ve vedení parlamentu i v dalším dvouapůlletém období. Předtím byl místopředsedou EP Libor Rouček (ČSSD), který se o post znovu neucházel.

Občanský demokrat Vlasák se stal místopředsedou Evropského parlamentu
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Oldřich Vlasák

Ve dvou úterních kolech hlasování nezískal nikdo z kandidátů nadpoloviční většinu odevzdaných platných hlasů, a žádný ze 14 místopředsednických postů tak nebyl obsazen. Dnes ve volbě spolu s Vlasákem, pro něhož hlasovalo 223 europoslanců, uspělo i všech 13 dalších uchazečů o funkci ve vedení EP.

Rouček, který byl místopředsedou v předchozím volebním období, znovu nekandidoval v souladu s dohodou, podle níž socialisté v Evropském parlamentu přišli o dva z dosavadních čtyř místopředsednických postů výměnou za to, že se jejich zástupce - Němec Martin Schulz - stal předsedou zákonodárného sboru.

ODS je nejúspěšnější českou stranou v EP, říkají její představitelé

„Vzhledem k tomu, že jsem byl kandidátem středně velké frakce s 53 poslanci, považuji volební výsledek za obrovský úspěch a závazek do budoucna. Opět se potvrdilo, že jak Občanská demokratická strana, tak frakce Evropských konzervativců a reformistů má v Evropském parlamentu velký koaliční potenciál a důležitou roli v evropském politickém spektru,“ zdůraznil nově zvolený místopředseda EP Oldřich Vlasák. “Protože má předsednictvo v kompetenci vyřizovat veškeré administrativní, personální, organizační či finanční otázky spojené s fungováním parlamentu, je určitě dobře, že má v tomto orgánu Česká republika svého zástupce,“ dodal bývalý primátor Hradce Králové a předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák. Právě zájmy České republiky a jeho samospráv bude moci ve vedení parlamentu prosazovat.

Podle šéfa europoslanců ODS Jana Zahradila jde o jasný vzkaz všem, kdo tvrdili, že odchodem z Evropské strany lidové ztrácí ODS vliv a pozici v evropské politice. "ODS je v Evropském parlamentu jednoznačně nejúspěšnější českou stranou. Dvakrát obsadila post místopředsedy parlamentu, měla i jednoho předsedu vlivného výboru a předsedu politické frakce. Každá funkce je především projevem uznání od ostatních. Veškeré strašení izolací se opět ukazuje jako směšné a neopodstatněné," řekl Jan Zahradil.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Pravčická brána je od soboty opět přístupná

22:30 Ústecký kraj: Pravčická brána je od soboty opět přístupná

V sobotu 1.10. se v omezeném režimu po dvou měsících po požáru znovu otevřela Pravčická brána.