Peking zakáže vjezd vozidlům, která překračují emise. Už od ledna příštího roku

8. 4. 2015 12:35

Vozidla, která porušují National Emission Standard II budou mít od ledna příštího roku zákaz vjezdu do čínského Pekingu. Oznámily to úřady prostřednictvím serveru ChinaDaily. Město s více jak jedenácti miliony obyvateli tak pokračuje v již nastoleném trendu z let 2011 - 2014.

Peking zakáže vjezd vozidlům, která překračují emise. Už od ledna příštího roku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velkém lidovém paláci v Pekingu

Jak v úterý informovala místní kancelář pro životní prostředí, vozidla, která nesplňují standardy, budou mít zákaz vjezdu na klíčové komunikace, především pak na Sixth Ring Road. Jedná se o více než 200 kilometrovou dálnici, vzdálenou asi deset kilometrů od Pekingu. Pro dopravu jde o stěžejní část.

Peking v současnosti dbá na to, aby emise nepřekračovaly limity EURO V, které jsou běžné například v České republice nebo v Německu. Čínské velkoměsto pro tento typ zákazů připravilo nařízení již v letech 1999 a 2004. Každoročně se mu tímto podařilo snížit nebezpečné zplodiny o 30 procent.

V posledních pěti letech navíc více než 90 procent vozidel, která nesplňovala kritéria, skončila ve šrotu. Podle China Daily si majitelé pořídili nová auta. V současnosti je v Pekingu téměř 5,5 milionu automobilů, které vyprodukují na 700 tisíc tun emisí.

V České republice jsou emisemi postiženy především tři oblasti: Ostravsko, Ústecko a Praha. Pravidelně zde dochází k překračování limitu pro polétavý prach a další znečišťující látky. Příčinou je doprava a lokální těžba. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tunel, pane Babiši? Dalšího ministra čeká peklo. Muž přes palubu? Poslanci mají nabito. A k tomu jsme zjistili i něco horšího

4:47 Tunel, pane Babiši? Dalšího ministra čeká peklo. Muž přes palubu? Poslanci mají nabito. A k tomu jsme zjistili i něco horšího

Šok pro všechny jen trochu znalé dění na Ministerstvu obrany způsobila kauza s nákupem pasivních rad…