Politici kradou, jako když lůza rabuje. To napsal komentátor

18.01.2012 13:28

Komentátor Karel Steigerwald hodnotí vládní boj s korupcí. V černých barvách popisuje situaci, ve které se zloději a lumpové oblečení do úřednických obleků posmívají novinářům i policistům. Vláda se v boji proti těmto lidem jeví podle slov komentátora jako bezzubá. Jak také ne, když nejeden úředník pobírá vyšší plat než ministr a všem se to zdá v pořádku. Z tohoto marasmu existuje jen jedna cesta. Vyhlásit stanné právo.

Politici kradou, jako když lůza rabuje. To napsal komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Komentátor Karel Steigerwald přichází s radikální léčbou společenské rakoviny známé jako korupce. Navrhuje vyhlásit stanné právo, protože standardní zákony prosazované vládou se zdjí být bezzubé. Úředníci či právníci pobírají vysoké platy v řádu tisíců korun na hodinu práce a to mnohdy jen za to, že v tom či onom případě nekonali a tím možná pomohli odsunout nějakou kauzu. A ti, kteří si ještě nenakradli, doufají, že se jednou k penězovodům také dostanou. Steigerwaldovu úvahu přináší dnešní MF Dnes.

Lůza rabuje státní kasu

„Je to jako za povodní, když lůza rabuje, nebo jako za prohibice, když alkohol není a pít se chce. Kdekdo se může vrhnout na státní kasu a rvát a rvát. Kde jsou zlaté časy, kdy průkopník ministr financí Ivo Svoboda opravdu dostal za pár milionů jen pakatýlek, pár let. Dnes je to jinak, kdo jste ještě nic neukradli, nevzali velký úplatek, neodrbali mazaně hloupý stát pomocí paragrafů a předpisů, hoďte sebou. Ne proto, že to končí, nýbrž proto, že brzy nebude co rvát a pohlcovat,“ píše komentátor

Podobná prohlášení se mohou někomu zdát až příliš radikální a mohou naznačovat, že se autor možná zbláznil. Podle všeho lze soudit, že Steigerwald považuje situaci za zoufalou a v obraně proto sahá též k zoufalým prostředkům. Navrhuje dokonce zavedení stanného práva.

„Je to situace zralá na stanné právo a náhlé polní soudy, jak je popisuje ve Švejkovi už Hašek: za hodinu po rozsudku má chlap už viset. Česká svoboda se převážila v chaos a zmatek. Nebo taková pořád ještě je, jiná zatím nikdy nebyla. Úzkostný přístup ke svobodě lidí předpokládá, že je rozumné raději jednoho viníka nezavřít než nevinného zavřít. Česká svoboda toto skóre porušuje: tisíce viníků na svobodě, s úzkostí chráněni zákonem,“ uzavírá autor.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŠMT: Vláda schválila Strategii vzdělávací politiky do roku 2030+

22:31 MŠMT: Vláda schválila Strategii vzdělávací politiky do roku 2030+

Vzdělané a konkurenceschopné Česko, které obstojí v dynamickém a neustále se měnícím světě 21. stole…