Primátor Svoboda: Naše vlády na Prahu zapomínají, řešíme si vše sami

12.11.2011 21:06

ROZHOVOR Bohuslav Svoboda je víc než rok ve svém úřadu. Jak řekl ParlamentnímListům.cz, jeho velkým snem je kromě úspěšného řízení taky vybudování multifunkčního koncertního sálu.

Primátor Svoboda: Naše vlády na Prahu zapomínají, řešíme si vše sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda

Jak se díváte na události, které se objevily kolem tématu nepřizpůsobivých občanů? Jste překvapen?

Překvapen nejsem, neboť jde o problém obrovských rozměrů, který nikdo dlouho neřešil: vznikal na více frontách, jednak tím, že se v Čechách vytvářela ghetta s občany, kteří nejsou zapojeni do běžného života, dále přistěhovaleckou politikou České republiky a v neposlední řadě naší sociální politikou, kterou velká část občanů dokáže zneužívat.

Týká se podobný problém i Prahy?

V hlavním městě vnímá veřejnost nejproblematičtěji z těchto nepřizpůsobivých hlavně bezdomovce a osoby závislé na drogách. Nespojoval bych automaticky tyto osoby s kriminalitou, protože toto zevšeobecňování je nebezpečné a zavádějící. Snažíme se samozřejmě tyto problémy aktivně řešit: od spolupráce mezi složkami veřejné správy přes sociální politiku města až po zpracovanou Koncepci pro postupné řešení bezdomovectví a pravidelné aktualizace strategických dokumentů v oblasti protidrogové politiky - neexistuje však jeden jednoduchý recept, jak tuto problematiku vyřešit.

Na druhé straně kromě prevence musí existovat i jasná represe, která by měla chránit bezpečnost spořádaných spoluobčanů a zamezovat poškozování ať už jejich majetku či bránit jejich fyzickému ohrožování. Žijeme v právním státě a podle toho se musíme všichni chovat a stát by si měl takové chování vynucovat.

Praha je z velké části závislá na státním rozpočtu, ale také na evropských dotacích. V jakém stavu jsou právě ony?

Pro Prahu jsou konkrétně určeny dva operační programy, a to Operační program Praha Adaptabilita (OPPA), který umožňuje financování neinvestičních projektů a Operační program Praha Konkurenceschopnost (OPPK), který je zaměřen vyloženě na investiční projekty. U obou si dovolím tvrdit, že jsme v jejich čerpání úspěšní, neboť u OPPK je v tuto chvíli již zasmluvněno 80 procent celkové alokace a u OPPA 73 procent.

Co konkrétně bylo penězi podpořeno?

Mezi podpořené projekty OPPK patří například rekonstrukce tramvajových tratí, bezbariérová přístupnost veřejné dopravy, výstavba cyklostezek, revitalizace poškozených a nevhodně využívaných zelených ploch, obnova nevyužívaných historicky cenných objektů a mnoho dalších.

U OPPA se jedná o projekty zaměřené na realizaci dalšího vzdělávání (např. zvyšování kvalifikace zaměstnanců formou odborných stáží), dále na začleňováních znevýhodněných osob na trh práce, projekty podporující soulad pracovního a soukromého života (např. vytvářením firemních školek) a projekty zaměřující se na modernizaci počátečního vzdělávání, např. formou rozvíjení spolupráce škol s podniky z praxe.

Je toho víc?

Výčet není samozřejmě úplný - oblastí, které je možné podpořit z těchto dvou operačních programů, je mnohem více. Pokud bych měl zmínit jeden reálný projekt, je jím nedávno zrekonstruovaná architektonicky a historicky zajímavá Vršovická vodárna v Braníku. Cílem projektu byla revitalizace tohoto unikátního areálu bývalé vodárny, sjednocení způsobu jeho využití v souladu se Strategickým plánem hl. m. Prahy a zpřístupnění celého areálu veřejnosti, to vše při respektování jeho genia loci. Celý areál vodárny - bývalé úpravny vody a čerpací stanice vršovické vodárny a jeho jednotlivé objekty - je unikátní industriální stavbou a od roku 2002 kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR vedeném Ministerstvem kultury. Tento architektonicky a urbanisticky významný areál nebyl dlouhodobě až na výjimku jednoho objektu využívaný. Po mnoha letech nezájmu a nedostatku finančních prostředků na jeho záchranu byl ve velmi špatném technickém stavu. Realizací projektu pomocí OPPK byla tato památka zachráněna před demolicí.

Je nějaký projekt, na který jste coby primátor nad jiné pyšný?

Myslím si, že všechny projekty, které podporujeme díky evropským dotacím, jsou natolik zajímavé a potřebné, že si nedovolím hierarchicky je umisťovat do žebříčku popularity. Důležité je vždy to, aby daný projekt napomohl Pražanům k lepšímu a komfortnějšímu životu, tedy aby byl smysluplný, což se nám daří. A rada pro ostatní, jak čerpat fondy? Určitě transparentně, aby veřejnost vnímala fakt, že peníze jsou skutečně rozdělovány podle předem nastavených pravidel a finance dostávají skutečně jen ty nejzajímavější projekty s největším přínosem pro obyvatele hlavního města Prahy.

Je nějaká priorita Vašeho volebního programu, která se nenaplní?

Každý primátor by měl mít sen, který je za hranicí jeho momentálních možností. Můj sen je vybudovat moderní koncertní multifunkční sál, který by měl minimální kapacitu 1 800 míst a sloužil by i dalšímu kulturnímu využití. Na tom, že koncertní sál Praze chybí, se shodují jak hudebníci, politici, tak i úředníci. Město se však nyní nenachází v příznivé finanční situaci, aby si vybudování sálu mohlo dovolit.

Jaké problémy tedy Prahu „pálí"?

Bezesporu je to situace dopravy v hlavním městě. Naše hlavní město trpí historickým dluhem, který nebyla žádná z minulých nebo i současných vlád schopna řešit. Městská doprava, zácpy, nedostatečný nadřazený dopravní skelet, podinvestování městské infrastruktury. To vše jsou nejpalčivější problémy. Dodnes jsme se nevyrovnali s některými urbanistickými chybami, které způsobily postavení nesmyslných expresních komunikací, například severojižní magistrály. Chybí rozumná regulace automobilové dopravy v centru města, tedy mýtný systém v historickém jádru Prahy. Nedá se nic dělat, to všechno čeká na řešení a hlavně na finanční prostředky, kterých se v poslední době nedostává.

Praha je svým způsobem evropským unikátem. Nenajdete jediné hlavní město, které by si hradilo 95 procent svých investic například do vnitřního okruhu, výstavby metra nebo bylo například nuceno k výkupu pozemků pod plánovaným vnějším okruhem. Prostě a jednoduše naše vlády na Prahu zapomínají a čekají, že si sama poradí a to je na tom to nejhorší. Protože pokud vláda nezačne ruku v ruce s městem řešit dopravní situaci v Praze, která komplikuje život milionů lidí nejen z Prahy, tak se žádného rychlého řešení nedosáhne a vše bude záležet pouze na investičních možnostech hlavního města - a naše možnosti jsou omezené.

Další rozhovory:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott o sametové revoluci: Přetvářka, útoky, zloba. Nikdy nezažil. Zlomili ho. Kryl, Havel, Kubišová…

4:38 Karel Gott o sametové revoluci: Přetvářka, útoky, zloba. Nikdy nezažil. Zlomili ho. Kryl, Havel, Kubišová…

ParlamentníListy.cz přinášejí další ukázku osobitého pohledu na osudové události Československa. Tak…