Podle psychiatra Jana Cimického to tak skutečně může být, ale zároveň to může paradoxně utlumit vnímání závažných všedních problémů. Naopak psycholog Jaromír Klimeš se domnívá, že to žádné výrazné deprese u běžných občanů vyvolat nemůže. Je přesvědčen, že takové události pomáhají k uvědomení si vlastní identity a národy, které významné osobnosti nemají, hluboce strádají.
Může to utlumit osobní problémy
„Takové věci vždycky vytlačí a upozadí ty, co nemají takový ten emotivní náboj. Věci, které jsou emotivně významnější, nějakou chvíli dominují, protože jsou ze všech stran monotónně hodnocené. Všechna média se tím zabývají, je tam velice málo nějakých protichůdností, a pokud jsou, tak je spíše snaha je potlačit,“ uvedl známý psychiatr Cimický.
Takový stav podle něho ale netrvá příliš dlouho, protože s odezněním toho si ta psychika bude muset zvykat na nějaké nové informace, které se budou týkat většinou už jen všedního života. Tohle ale lidem podle Cimického dopřává, aby nějakou dobu mysleli na něco jiného a aby to nahradilo ten všední dennodenní stres, který je zase v jiné dimenzi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka