SANEP: Zavedení přímé volby prezidenta si pochvalují tři čtvrtiny obyvatel

28.12.2011 2:28 odp.

Za přínosné považují zavedení přímé volby hlavy státu téměř tři čtvrtiny obyvatel České republiky. Vyplývá to z průzkumu, který v předvánočním čase uskutečnila společnost SANEP. Nadpoloviční většina obyvatel je rovněž toho názoru, že voliči dají přednost těm kandidátům, jež se u veřejnosti těší všeobecnému respektu a uznání.

SANEP: Zavedení přímé volby prezidenta si pochvalují tři čtvrtiny obyvatel
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Zavedení přímé volby prezidenta, které se přiblížilo schválením ve sněmovně, považují za přínosné téměř tři čtvrtiny obyvatel České republiky. Podle průzkumu společnosti SANEP je se schválením přímé volby spokojena výrazná většina respondentů (ano 44 procent, spíše ano 30,5 procenta), zatímco nespokojeno je 14,4 procenta (ne 8,3, spíše ne 6,1) a 11,1 procenta dotázaných neví.

Exkluzivní internetový průzkum byl proveden ve dnech 19. – 25. prosince na vybrané skupině 12 941 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 23 530 dotázaných.

Vybrat respektovanou osobnost Češi zvládnou

S názorem Václava Klause, který prohlásil, že přímá volba je fatální chyba, fatální omyl a populismus nesouhlasí více než polovina dotázaných (ne 37,1, spíše ne 18,2). Nynější hlavě státu pak dává za pravdu 28,5 procenta respondentů (spíše ano 15, ano 13,5), zatímco 16,2 procenta dotázaných uvedla jako odpověď „nevím“.

Více než polovina dotázaných (52,9 procenta) je přesvědčena, že si Češi za svého prezidenta dokáží ve volbách v roce 2013 vybrat respektovanou a důstojnou osobnost. To do jisté míry dokazuje i květnové šetření společnosti SANEP, podle kterého by nejvíce respondentů (20,4 procenta) hlasovalo pro Jana Švejnara. Naopak 29 procent dotázaných tomu nevěří a 18,1 procenta neví.

Kompletní zpráva STEM

Sledujeme výzkumy MÉDEA RESEARCH, STEM, CVVM, FI a SANEP


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jihTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

9:53 Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

„Nejvíce tržní a nejjednodušší řešení, které lze učinit, je, aby vláda vytáhla z ČEZ ve formě divide…