Senát řekl ano: ČOI bude moci zveřejňovat nekvalitní benzinky

03.03.2011 11:33

Česká obchodní inspekce (ČOI) bude moci ze zákona zveřejňovat podrobnější informace o prodejcích nekvalitního benzinu a nafty. Umožní to novela zákona o pohonných hmotách, kterou schválil Senát. ČOI dříve tvrdila, že jména čerpacích stanic nemůže zveřejňovat, protože k tomu nemá v zákoně oporu.

Senát řekl ano: ČOI bude moci zveřejňovat nekvalitní benzinky
reklama

Předloha také zavádí povinnou registraci distributorů pohonných hmot s cílem zamezit daňovým únikům a podvodům. Opatření je namířeno proti neseriózním podnikatelům, kteří začali obchodovat s pohonnými hmotami, aniž by z nich odváděli daň z přidané hodnoty. Jak k zákonu uvedla vláda, v důsledku těchto praktik se pak na některých čerpacích stanicích prodávaly pohonné hmoty za nekonkurenčně nízké ceny.  

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) senátorům řekl, že ČOI bude zveřejňovat až pravomocná rozhodnutí po případných odvoláních. "Rozhodli jsme se zveřejňovat celý řetězec od výrobce až po konečného prodejce na benzinové pumpě," uvedl ministr. Důvodem je to, že dodavatelé pohonných hmot na sebe vzájemně svalovali vinu. Ministr si od opatření slibuje vyšší vzájemnou kontrolu v řetězci.

Distributoři se budou muset registrovat na příslušném celním úřadu. Zahraniční firmy, které nemají v tuzemsku sídlo, se budou nahlašovat u Celního úřadu pro Prahu 1. Prodejcům na čerpacích stanicích nyní  přibude i povinnost každodenně evidovat stav počítadel na každém prodejním stojanu. Tyto údaje budou muset kdykoli bezodkladně ukázat případné kontrole. Tato povinnost by na ně měla dopadnout od letošního 1. července. Aby novela začala platit, musí ji ještě podepsat prezident.

Současné vedení v lednu poprvé zveřejnilo seznam čerpacích stanic, u kterých loni inspektoři zjistili nekvalitní pohonné hmoty. Přispěl k tomu postoj veřejného ochránce práv a právní analýza ministerstva průmyslu a obchodu. Novela inspekci ukládá zveřejňovat na internetu veškerá pravomocná rozhodnutí týkající se prodejců, u nichž zjistila, že prodávají nevyhovující pohonné hmoty.

Čtěte také:     


    


    


    

Novela počítá také s tím, že po přechodnou dobu budou v ČR zajištěny dodávky motorového benzinu s nižším, pětiprocentním obsahem biopaliv, které umožní provoz i starších aut, jejichž motory neumějí pracovat s vyšším, tedy desetiprocentním obsahem biopaliva podle nařízení EU. Přechodné období má trvat do konce roku 2018. Obsah biopaliva má být vyznačen na prodejních stojanech, pohonné hmoty s nižším obsahem biopaliva mají být k dispozici minimálně na polovině čerpacích stanic.
    

Senátor ODS Jaroslav Kubera neúspěšně poukazoval na to, že EU při zvyšování podílu biopaliv nezveřejnila expertizy o jejich škodlivosti pro ovzduší i motory aut. Podobně jako jeho stranický kolega Petr Pakosta ve středu na hospodářském výboru chtěl prosadit snižování složky biopaliv až na nulu do roku 2016. Kocourek namítl, že větší příležitost k tomu bude při projednávání chystané novely o ochraně ovzduší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

4:46 Německou europoslankyni „vyfakovali“ z konference. Užuž byla na cestě, když ji zpražil slovenský premiér a Hohlmeierová musela zůstat doma

EXKLUZIVNĚ Monika Hohlmeierová je německá politička CSU. Od 6. října 1998 do 15. dubna 2005 byla bav…