Škromach odtajnil, jak Paroubek s Kalouskem pekli vládu

10.01.2011 18:19

Místopředseda Senátu a současně i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ParlamentnímListům.cz prozradil, jak se v roce 2006 po patovém výsledku voleb, kdy ODS, KDU-ČSL a Strana zelených měly dohromady sto poslanců a sociální demokraté s komunisty také, „pekla“ koalice ČSSD s lidovci s tichou podporou komunistů, která však nakonec nevznikla.

Škromach odtajnil, jak Paroubek s Kalouskem pekli vládu

Tehdy byl předsedou ODS Mirek Topolánek, ČSSD Jiří Paroubek, KDU-ČSL Miroslav Kalousek a komunistů Vojtěch Filip. Kalousek podle Škromacha ve chvíli, kdy mohlo dojít k dohodě mezi ODS a ČSSD o menšinové vládě ODS, udělal svůj politický „majstrštyk", když začal vyjednávat o koalici lidovců s ČSSD s podporou KSČM, kterou však nikdy nemyslel vážně.

Máme vládu, říkal Jirka

Kalousek chtěl tímto krokem podle Škromacha rozbít potenciální vládu ODS s tichou podporou ČSSD, která byla v této době dosti reálná. Počítal s tím, že mu to jeho strana neschválí, a naboural tím navíc již téměř podepsanou spolupráci občanských a sociálních demokratů.

„My jsme vlastně tehdy s Nečasem a se Sobotkou dojednávali poslední podmínky dohody o toleranci vlády ODS, což bylo velmi reálné. Kalousek si spočítal, o co jde. Věděl, že konzervativní křídlo u lidovců mu nedovolí do té koalice s podporou komunistů jít, ale vyvolal v Paroubkovi pocit, že bude opět premiérem. To bylo to, jak tam Paroubek s Kalouskem šli vítežně s těma cigárama. Jirka nám před tím poslal zprávu: ´ukončete jednání s ODS a přijeďte okamžitě do Kramářovy vily´. Tak jsme ukončili jednání a přijeli do Kramářovy vily a řekli nám: ´máme vládu´," vzpomíná pro ParlamentníListy.cz zasvěceně Škromach.

Něco tu nehraje

Ale pak probíhalo asi čtrnáct dní jednání a na všech schůzkách bylo podle Škromacha vedení ČSSD, ale ze strany lidovců jenom samotný Kalousek. Navíc pořád telefonoval.

„To už mi bylo podezřelé. Říkal jsem si: ´tady něco nehraje´. V této době už podle mého názoru ale i dle jiných zdrojů měli Pohanku a Melčák byl na cestě. Když si vzpomenete, tak hlasování o důvěře první Topolánkovy, tedy menšinové, vlády bylo tak, že se zdrželi tři lidovci. Kalousek plus dva, aby měli jistotu, že ti dva nebudou hlasovat pro Topolánka, protože věděli, že ty dva přeběhlíky z ČSSD už mají nebo jsou na cestě. Pro jistotu měli tři hlasy, aby si posichrovali, aby ti dva nezvedli ruku pro první Topolánkovu vládu," pokračoval ve vzpomínkách Škromach.

Kalouskův majstrštyk

„Pak už to byla jen hra, že lidovci budou nárazníkem ve velké koalici. Bylo jasné, že mají ty dva poslance připravené. Odehrála se hra navenek a výsledkem bylo to, že Paroubkovi nakonec řekli: ´no s tebou už nejednáme´ a druhá Topolánkova vláda byla na světě," dodal současný místopředseda Senátu.

„To byl jeho majstrštyk, že z volební porážky vydoloval, že byl nakonec ministrem financí v Topolánkově vládě. To dneska zúročuje ještě založením Topky. Kalousek, byť s ním nemusím souhlasit, byť ho můžu považovat za člověka, který to v životě hraje různým způsobem, nechci vzpomínat finanční skupiny, které za ním stojí, ale v zásadě v té dlouhodobosti, z náměstka na obraně až na ministra financí, je to dlouhodobě jeden z nejúspěšnějších politiků," řekl o současném ministrovi financí a zakladateli TOP 09 téměř s obdivem opoziční politik.

Dále čtěte:
Kalousek popáté u vlády. Proč?
Polemika s Kalouskem: O žalobě na Zemanovu vládu
Tlustý k IPB: Zbytečný povyk. Kalousek nemusel nic tajit
Já jsem Bismarck a Schwarzenberg je císař Vilém, říká Kalousek

Koláž: hns

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odháněl děti. ,,D*bilní učitel,” sekl ho Babiš. Pak Pekarová a cizí moc

4:44 Odháněl děti. ,,D*bilní učitel,” sekl ho Babiš. Pak Pekarová a cizí moc

Stovky příznivců, deset hlasitých odpůrců, zranění seniorky i učitel nabádající své studenty, že And…