Sobotka předsedou. Škromach: Nedržíš sliby. Falbr: Jsi dobytek

18.03.2011 23:19

AKTUALIZOVÁNO Bohuslav Sobotka se stal novým předsedou ČSSD. V druhém kole získal 304 hlasů. Zdeněk Škromach kritizoval Sobotku, že přímo nepodpořil Haška na prvního místopředsedu, jak slíbil. Europoslanec Richard Falbr pak Škromacha označil za dobytek. Hašek byl následně zvolen prvním místopředsedou.

Sobotka předsedou. Škromach: Nedržíš sliby. Falbr: Jsi dobytek
reklama

Bohuslav Sobotka získal v prvním kole 298 hlasů, Michal Hašek pak 291. K nadpoloviční většině chybělo Sobotkovi získat o jediný hlas více. Ve druhém kole pak Sobotka získal 304 hlasů a stal se předsedou ČSSD. Hašek dostal 285 hlasů.

Hašek byl posléze zvolen statutárním místopředsedou 363 hlasy a poměrem 62,3 procenta hlasů.

OBRAZEM Vítěz Sobotka

Reakce po zvolení Sobotky předsedou

"Je třeba, aby lidé přišli k volbám a změnili svůj život," zdůraznil po vyhlášení volby Sobotka a ocenil i svého soupeře Michala Haška. "Oceňuji, že mě Slávek čestným a férovým způsobem porazil," reagoval pak Hašek.

Později Sobotka prohlásil, že byl po letech sjezd a hlavně volba demokratická. "Po letech zažíváme svobodný a demokratický sjezd," řekl s tím, že nebylo nic domluveno dopředu.

Michal Hašek oznámil, že bude kandidovat na prvního místopředsedu. Sobotka vzkázal delegátům, aby volili svobodně. David Rath se následně vzdal kandidatury na prvního místopředsedu a podpořil Lubomíra Zaorálka. Ten kandidovat proti Haškovi bude.

Škromach kritizuje Sobotku. Falbr: Jako dobytek

Další kandidát na prvního místopředsedu Zdeněk Škromach kritizoval Sobotku, že nedodržel slib a nepodpořil Haška na prvního místopředsedu, když bude zvolen. "Sliby se mají plnit," bouřil Škromach a sklidil nadšený potlesk v sále. Následně se kandidatury na druhého muže ČSSD vzdal.

Europoslanec Richard Falbr kritizoval od řečnického pultíku Škromacha, že se "zachoval jako dobytek". "Znám ho z odborů, emoce k politice patří," byl v klidu Škromach. Falbrovi se nelíbila Škromachova kritika Sobotky, prý to nyní bude potrava pro média.

Hašek také uklidňoval emoce. "Byl to ojedinělý výstřelek pana europoslance, který nyní žije více v Bruselu a nezná vnitostranické reálie," uvedl Hašek v ČT a zdůraznil, že oranžová partaj je jednotná.

Psali jsme:
Jandák na sjezdu: Kecy, kecy, kecy...

Zeman se shodl s Nečasem: Populismus pokračuje

Premiér a předseda ODS Petr Nečas Sobotkovi již gratuloval. "Jeho volba pro mne není překvapením, protože se mezi špičkami sociálních demokratů pohybuje již řadu let. Nepředpokládám, že v ČSSD dojde pod novým předsedou k odklonu od politiky populismu. Přesto jsem připraven s demokratickou opozicí trpělivě jednat o připravovaných reformách a dalších krocích, které chystá vládní koalice," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení, jež mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Expředseda ČSSD Miloš Zeman pak v ČT řekl, že kvůli Jiřímu Paroubkovi z ČSSD odešel a zvolení Sobotky je pouze pokračováním jeho populistické a demagogické politiky. "Michal Hašek byl nadějí pro ČSSD. Sociální demokraté se rozhodli pokračovat v grossovsko-paroubkovské linii," povzdechl si expředseda SPOZ a vyzval členy ČSSD, kteří nejsou se současnou stranou spokojeni, aby podpořili právě Stranu práv občanů - Zemanovci, kterou Zeman založil.

Psali jsme:
Vláda dělá reformu z blbosti. Senior Zeman ohrožoval Jílkovou holí

Sledujeme téma Volba předsedy ČSSD

Předchozí vývoj:

„Je to jistá hra osudu," zhodnotil Bohuslav Sobotka výsledek po prvním kole o jeden jediný hlas, ani jednomu kandidátovi se nepodařilo překonat padesátiprocentní hranici nutnou pro zvolení v prvním kole.

„Jsem velmi překvapen, jaká je podpora jednotlivých kandidátů," doplnil Michal Hašek, který také vzápětí odmítl, že by se 48 procenty hlasů nyní již vlastně prohrával. Následně bylo vyhlášeno druhé kolo. Delegáti odvolili a šli na večeři, která trvá do 20:30. Poté budou oznámeny výsledky druhého kola.

Společný nepřítel Nečas

Oba kandidáti se ve svých projevech negativně vymezovali vůči pravicovému kabinetu Petra Nečase. Podle Haška je to „nejhorší vláda, jakou Česká republika po roce 1989 měla".

Celý projev Bohuslava SobotkyCo řekl Sobotka
Co řekl Hašek

„Jestli to bude první nebo druhé kolo, je v zásadě jedno," dodal k tomu lakonicky Jiří Paroubek, který na sjezd nedorazil a celou akci sledoval ze studia České televize. Ten také zopakoval svá dřívější slova, kdy označil některé špičky ČSSD za „myšlenkově sterilní lenochy".

Předseda Věcí veřejných Radek John pak v ČT uvedl, že ČSSD udělala v minulosti dluhy a současná vládní koalice je nyní "vylizuje".

Ze sjezdu:

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac, ann

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká centra představí světu sbírky Národní galerie Praha

9:15 Česká centra představí světu sbírky Národní galerie Praha

Česká centra (ČC) a Národní galerie Praha (NGP) uvádějí společný projekt Křížem krážem Národní galer…