Stovky hasičů jsou jednou nohou v hrobě. Hrozí masivním exodem

7.12.2011 10:46 dop.

Politika vlády Petra Nečase (ODS) likviduje záchranné složky. Alespoň to teď říkají hasiči na jihu Čech, kteří se rozhodli k "hromadnému" odchodu. Proto Jihočeský záchranný hasičský sbor teď čeká, že se ozvou zájemci, kteří by měli chuť k němu nastoupit.

Stovky hasičů jsou jednou nohou v hrobě. Hrozí masivním exodem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hasič

"Snažíme se dorovnat stavy v těch požárních stanicích, kde odešlo hodně lidí a stanice tak neplní minimální početní stavy pro střídání směn," řekl pro server ParlamentniListy.cz ředitel hasičů na jihu Čech Lubomír Bureš.

 • Hasiči už mohou přiznat melouchy. Policisté mají stále smůlu

 • Hasiči udělovali mediale. Vyznamenáni byli P. Sobotka, Hašek a Duka

 • "Pro naše složky byl letošní rok opravdu velmi špatný a nemáme iluze, že by rok 2012 byl lepší, spíš naopak,"přiznal ředitel jihočeských hasičů. Dodal, že polovina hasičů ve sboru je méně než deset let a do takzvaných odborníků musí dorůst.

  Stop stav není. Zatím

  Stop stav hasičský záchranný sbor zatím nemá. Spíš naopak, pokud budou zájemci o tuto profesi, bude vedení jedině rádo.

  "Rozhodně nemáme naplněné stavy, čili pokud se najdou šikovní, schopní a odvážní lidé, jenom to přivítáme," dodal Bureš.

  Kvůli tomu, že platy členů bezpečnostních sborů zůstanou i v příštím roce zmraženy, což vláda už potvrdila, a v letošním roce se platy hasičů, policistů a celníků ještě o deste procent snížily, dá se očekávat problém i po Novém roce.

  Jednou nohou v hrobě

  "Hovoří se u nás o tom, že pár desítek lidí by mohlo odejít. Kam půjdou, není jasné, ale aby brali kluci 25 tisíc měsíčně, za stovky hodin přesčasů, dvanáctky, šestnáctky, a byli denně jednou nohou v hrobě, to po nich asi nikdo chtít nemůže. Nikdo si neuvědomuje, že ne poslanci a senátoři jsou pro tuto zemi důležití, ale policisté, hasiči a záchranáři," řekl pro ParlamentniListy.cz policista Martin, který nechce v obavě před problémy říct příjmení

  Ťafku dodal všech záchranářům i policistům Ústavní soud, který rozhodl, že hasiči a policisté musejí odsloužit 150 přesčasových hodin v roce bez nároku na odměnu.

 • Hasiči a policisté budou mít zmrazené platy i příští rok

 • Z policisty hasičem přes noc? Bezmocný Bublan: Nesnesitelné dílo vlády

 • "Jestli pak by páni soudci a ústavní soudci dělali přesčasy zadarmo. Berou padesát, šedesát i více tisíc měsíčně a pořád mají málo. Prý by to poškodilo republiku, kdyby se přesčasy měly dorovnávat. Když myslí, že pak bude lepší, že budou dva policisté nebo dva hasiči na celé město, tak proč ne. Je to demagogie," dodal policista.

  Řada policistů čeká, jaká bude situace vypadat po Novém roce a pak se prý rozhodnou. Ti, kteří mají nárok na výsluhy, či mají pár týdnů či měsíců do důchodu zvažují předčasný odchod. Může tak třeba jen na jihu Čech odejít několik desítek či stovek policistů téměř naráz. To pro policejní sbor, ale hlavně pro udržení pořádku a dodržování zákonů ve městech, může být katastrofální.

  Čtěte také:

  Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

  Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  reklama

  autor: Radek Kraus  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  To snad ne. Vložky ženám zdarma jako začátek. Padlo přirovnání

  14:37 To snad ne. Vložky ženám zdarma jako začátek. Padlo přirovnání

  „Menstruační pomůcky by měly být přístupné všem ženám v České republice. Konec menstruační chudobě,“…