Vláda na Nečasův návrh odvolala radu pro výzkum a vývoj

5. 10. 2011 13:32

Vláda dnes na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) odvolala radu pro vědu, výzkum a inovace. Premiér hodlá do měsíce sestavit novou, chce se tak vyhnout sporům mezi akademiky a firmami.

Vláda na Nečasův návrh odvolala radu pro výzkum a vývoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Novinářům premiér řekl, že v radě, které předsedá, docházelo k silnému pnutí mezi zástupci jednotlivých sfér natolik, že nebyla schopna dojít ani jednotnému postoji k návrhu rozpočtu a dodala ho ve dvou variantách. Připomenul, že radu zdědil po svém předchůdci Janu Fischerovi. 

Příliš velké napětí

Na odvolání a následném znovusestavení rady s tím, že v ní zasednou i někteří dosavadní členové, se Nečas dohodl s radou minulý týden. Nutné je obsadit tři místa po zástupcích Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavu Mílovi, Pavlu Kafkovi a Zbyňku Frolíkovi, kteří na působení v radě rezignovali před několika měsíci. Odchod avizovali i další členové poradního orgánu tak, že by byla rada neusnášeníschopná.

V současné radě se podle Nečase projevovalo velmi silné a nefunkční napětí mezi zástupci jednotlivých institucí, především mezi zástupci Akademie věd, vysokých škol a průmyslové sféry. Nová rada by měla být založena především na renomovaných osobnostech vědeckého a výzkumného života.

Jmenování nové rady podle Nečase také souvisí s dalšími koncepčními kroky, jako je vytvoření pozice hlavního vědeckého poradce předsedy vlády, do které premiér minulý týden jmenoval bývalého rektora Masarykovy univerzity Petra Fialu. Spadat pod něj bude vládní odbor pro vědu, výzkum a inovace.

Radu, která dnes skončila, jmenoval Fischer v květnu 2010. Akademická obec tehdy požadovala výměnu členů rady delší dobu. Vědci, zejména z Akademie věd, totiž nebyli spokojeni s metodikou hodnocení výsledků vědecké práce, kterou předchozí rada vypracovala a která byla podkladem pro rozdělování subvencí ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj.

Související:

Nečas zřídil pozici hlavního vědeckého poradce vlády. Stane se jím Fiala

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj obhájil nejlepší možné mezinárodní hodnocení

14:32 Moravskoslezský kraj obhájil nejlepší možné mezinárodní hodnocení

Moravskoslezský kraj významně investuje a zhodnocuje svůj majetek, přitom se mu daří udržovat na níz…