Zaměstnávat šéfa odborů je přeci výhoda. Pracuje víc, soudí Škromach

24.02.2011 17:37 | Zprávy

Jak si stojí odboráři v českých firmách? Musí se obávat v souvislosti se svými aktivitami o práci? Je to častý nebo jen vyjímečný jev? To jsou otázky, které ParlamentníListy.cz položily třem známým odborářským tvářím - Richardu Falbrovi, Zdeňku Škromachovi a Jaroslavu Zavadilovi.

Zaměstnávat šéfa odborů je přeci výhoda. Pracuje víc, soudí Škromach

Protestní akce lékařských odborů Děkujeme, odcházíme, která se vyhrotila v mnohdy často velmi dramatické vyjednávání a zvraty, vyvolala mnoho otazníků. V tuto chvíli jsou již rizika spojená s případným hromadným exodem českých lékařů zažehnána, a tak se průběh akce hodnotí z mnoha stran.

Škromach: Zadarmo a bez vyjednávání nikomu nikde nic nedají

"Víte, zadarmo nikde nikomu nic nedají. To si musí každý uvědomit, když by chtěl zpochybnit roli odborů. Ani v Německu, kdyby nebyli ve firmách odboráři, kteří tvrdě vyjednávají a trvají na svých požadavcích, by nebyla tak vysoká životní úroveň, jakou tam mají," řekl serveru ParlamentníListy.cz Zdeněk Škromach. Připomněl, že i ve Francii mají odboráři obrovskou sílu, i přesto, že tam je poměrně malá členská základna.


"Když se jim tam však něco nelíbí, přidají se k nim automaticky všichni zaměstnanci - i bez toho, že by byli členi. To v Česku není," popsal situaci z jiných zemí Škromach. Připomněl i sousední Polsko, kde chtěli při stávce v loděnicích před více než třemi desítkami let zaměstnavatelé propustit hlavního vyjednavače odborářů Lecha Walesu. "Všichni ostatní se za něj postavili, a tak mohl nakonec zůstat," připomněl.

A požadavky to byly na tehdejší dobu nevídané. Řadila se k nim svoboda slova, snížení věku pro odchod do důchodu, zajištění míst ve školkách a jeslích a také zavedení sobot jako volných dnů. Vznikla tak legendární Solidarita, do které vstoupilo záhy deset milionů Poláků. Něco takového tehdejší komunistický režim nečekal. Odborový svaz se pak stal jakýmsi ombudsmanem práv pracujících a byl také zastřešující organizací pro nejrůznější demokratické iniciativy v Polsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Falbr , Škromach , exodus lékařů

autor: Alena Hechtová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…