Zatkli Marka Dalíka. Bradáčová: Kvůli kauze Pandur

08.10.2012 10:30

Marek Dalík, někdejší pravá ruka premiéra Mirka Topolánka, byl podle informací České televize zatčen policií. Jeho zatčení prý souvisí s vyšetřováním nákupu transportérů Pandur. Ten je všeobecně považován za jeden z nejkontroverznějších kroků Topolánkovy vlády.

Zatkli Marka Dalíka. Bradáčová: Kvůli kauze Pandur
Foto: Archiv
Popisek: Pandur II

„Mohu potvrdit, že jsme ho zadrželi. A že je to v souvislosti s případem vyšetřování nákupu transportérů Pandur. Víc to ale komentovat nebudeme,“ uvedla pro server iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Vše k tématu Pandur ZDE

Na Dalíka prý ve své výpovědi upozornil šéf rakouské zbrojovky, který vypověděl, že po něm Dalík požadoval úplatek osmnáct milionů eur. Kontrakt nakonec byl uzavřen a Česká republika od firmy Steyr koupila 107 obrněnců za 14,4 miliardy korun.

V polovině července 2010 začal nákup obrněných transportérů Pandur vyšetřovat česko-rakouský policejní tým. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Mezi podezřelými je i bývalý vicepremiér za ODS Martin Barták, který byl v té době prvním náměstkem ministryně obrany.

V rámci vyšetřování policisté například prováděli prohlídku v kanceláři předchůdce vrchní státní zástupkyně Bradáčové Vlastimila Rampuly. Existovalo podezření, že se kauzu bude snažit "zamést". Rampula přitom tvrdí, že nebýt jeho, vyšetřování by vůbec nezačalo. „Pandury byly zahájeny z mého pokynu. Kdybych nedal pokyn k zahájení úkonů trestního řízení, tak v tom policie tápe dodnes,“ řekl pro MF DNES. 

Korunním svědkem v kauze byl bývalý manažer rakouské zbrojovky Steyr Stephan Szücse, který vypustil informaci, že si lobbista Marek Dalík řekl o úplatek ve výši 18 milionů eur. Poté, co jméno klíčového svědka uniklo do médií, začalo pátrání po tom, kdo informaci vynesl. Podle týdeníku Euro byl oním "práskačem" náměstek Nejvyššího státního zastupitelství Igor Stříž. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ale případ odložili a Stříže ani nikdo nevyslýchal.

Marek Dalík minulý rok oznámil, že se odstěhuje z České republiky a zvažuje, kde bude dále žít. Média již tehdy spekulovala, že důvodem může být snaha vyhnout se trestnímu stíhání kvůli Pandurům. Bylo totiž zřejmé, že jeho odjezd by vyšetřování velmi zkomplikoval. Podle informací MF DNES byl lobbista zatčen v noci na pondělí v Praze, když odcházel z restaurace SaSaZu.

 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ze Zemana vězeň. Vezmou všechno. Vymetou Hrad.“ Budou se prý dít věci

6:01 „Ze Zemana vězeň. Vezmou všechno. Vymetou Hrad.“ Budou se prý dít věci

„Udělají z prezidenta vězně, odříznou ho od nejbližších.“ I toto se ParlamentníListy.cz dověděly při…