Proti podpisu smluv s církvemi protestovala ve čtvrtek a také v pátek ráno ČSSD. Veřejně vyzvala premiéra, aby s podpisy posečkal minimálně do doby, než rozhodne Ústavní soud o stížnostech tří politických stran. K Ústavnímu soudu navíc sociální demokraté poslali žádost o předběžné opatření, které by podpisy případně zakázalo.
„Já bych na místě premiéra, pokud byl termín podpisu smluv s církvemi až do září, počkal na rozhodnutí Ústavního soudu,“ řekl nyní i nastupující prezident Miloš Zeman.
Problém je však v tom, že soudci Ústavního soudu se dnes nesejdou, a to hlavně kvůli tomu, že podnět od ČSSD dostali na poslední chvíli - elektronicky ve čtvrtek večer, písemně pak dnes ráno. Svolání pléna ÚS je prý naplánováno až na úterý dopoledne, kdy bude přítomno deset soudců, nestane-li se něco mimořádného.
„Návrh na předběžné opatření byl dodatečně zařazen na jednání pléna," uvedl ale dnes generální sekretář ÚS Tomáš Langášek. I on ale již dal pro média prohlášení, že by bylo od vlády korektní a zodpovědné, kdyby s podpisem smluv s církvemi nespěchala a počkala skutečně až na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o návrzích na zrušení zákona o církevních restitucích, jak také nyní žádala ČSSD.
Na druhou stranu Langášek podotkl, že nic nebránilo navrhovatelům učinit návrh na předběžné opatření již v návrhu na zahájení řízení, případně dříve než ve čtvrtek. Plénum by podle něj totiž ani dnes - v případě mimořádné schůze - nebylo usnášeníschopné. Soudců totiž musí být alespoň deset z 15. Jenže douhodobě soudu chybí tři členové, další dva mají dovolenou, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský měl na dnešek naplánovaný zdravotní zákrok.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb