Hornický odborář z Ostravy nařezal ODS i Bakalovi. Vidí prý jen do vlastní kapsy

28.08.2013 18:05

Kauza velkého propouštění na Ostravsku nadále pokračuje. Jen hrozící ukončení těžby v Dole Paskov by mohlo připravit naráz o práci na 2 500 lidí. Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) navrhuje, aby důl vykoupil stát. Šéf hornického odborového svazu Jan Sábel se obává, že bez pomoci státu a vlastníků region zkolabuje.

Hornický odborář z Ostravy nařezal ODS i Bakalovi. Vidí prý jen do vlastní kapsy
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto

Dvacet nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo, taková je teď situace v Moravskoslezském kraji. Práci zde nemá přes osmdesát tisíc lidí. A přibydou k nim další. Kvůli špatné ekonomické situaci ohlásila už v květnu společnost OKD, že do září v rámci rozsáhlých úsporných opatření propustí 250 techniků a administrativních pracovníků. Počet pracovníků dodavatelských firem pak klesne zhruba o třetinu na 2 700.

Jediná šance na přežití? Snížit náklady

„Jde o bolestný, ale nezbytný, krok. Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé tuně, kterou vytěžíme. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů a zároveň nastavení systémových změn v organizaci firmy, abychom byli schopni těžit efektivněji,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián.

Snižování počtu zaměstnanců souvisí s dříve avizovaným balíkem úsporných opatření, která by firmě měla jen letos přinést kolem 2,6 miliardy korun. Společnost počítá s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov nebo s odprodejem zásob energetického uhlí. Smluvním zaměstnancům už společnost snížila mzdy, chystá se prodat ostravskou firmu OKK Koksovny a jedná o prodeji Dolu Paskov na Frýdeckomístecku. Důl Paskov zaměstnává 2 500 lidí a v případě, že se pro něj nenajde kupec, což se zatím nedaří, firma důl zavře.

Také v ocelárnách Evraz Vítkovice Steel, které jsou na tom s poptávkou po oceli podobně špatně jako OKD s uhlím, může dojít k propouštění. Tím pádem by se propouštělo i v mnoha dodavatelských firmách. Hrozí tak, že v Moravskoslezském kraji přijde o místo až několik tisíc lidí.

Kajnar: Než miliardu na dávky, raději důl koupit

Primátor Ostravy Petr Kajnar v rozhovoru pro Hospodářské noviny nedávno uvedl, že než vydávat ročně miliardu na sociálních dávkách, je lepší uzavřením ohrožený Důl Paskov vykoupit státem.

Sábel: Vlastník společnosti OKD zřejmě vidí jen do vlastní kapsy

Šéf hornického odborového svazu Jan Sábel k tomu říká: „I v zahraničí se řeší nezaměstnanost sociální těžbou, která může přijít daňové poplatníky finančně mnohem výhodněji než zavření dolů. Samozřejmě nejde jen o finance, ale především o zaměstnanost. Dlouhodobá nezaměstnanost má velmi negativní vliv na psychiku nezaměstnaných, jejich rodinné soužití apod. Stát by tím řešil i odvod daní do státního rozpočtu, odvody na sociální a zdravotní zabezpečení. Důležitá je i kupní síla regionu,” řekl ParlamentnímListům.cz Sábel.

Cesta k tomuto návrhu však podle něj není jednoduchá a vláda by se musela spolu s vlastníkem tímto návrhem velmi podrobně zabývat. „Bohužel vlastník společnosti OKD zřejmě vidí jen do vlastní kapsy a region, zaměstnanci a občané ho už nezajímají. Svědčí o tom vyvedení mnohamiliardového bytového fondu do jiné společnosti, zisk v desítkách miliard korun byl rozdán akcionářům a nyní chce sebrat horníkům i část mzdy,“ upozorňuje Sábel.

Spoluvlastníkem OKD je kontroverzní podnikatel Zdeněk Bakala. Ten je zhruba polovičním vlastníkem firmy BXR, která drží 2/3 akcií v NWR, což je mateřská společnost OKD. Bakala má tak v OKD zhruba třetinový podíl.

„Souhlasím s ministrem průmyslu, že vlastníci musí ukázat ochotu jednat o hrozícím kolapsu v regionu,“ pokračuje předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OSPHGN). „O všem budeme jednat na Regionální radě ČMKOS v Karviné dne 19. 9. za účasti předsedů odborových svazů KOVO a OSPHGN. Den předtím jsme svolali Radu OSPHGN do Havířova,“ doplnil Sábel.

Hrozba propouštění si už vyžádala krizové řízení

Hrozba masivního propouštění je v Moravskoslezském kraji tak vysoká, že si vyžádala krizové řízení. Každé pondělí se proto v Ostravě sejde krizový štáb. Zástupci vlády, kraje i firem hledají cesty z krize. Ačkoliv se podle Sábela snaží ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala regionu pomoci, Sábel se domnívá, že se nic nedořeší vzhledem k jeho krátkodobému působení ve vládě.

I proto se obává nejhoršího. „Jsem realista, ale i přes pomoc státu a vlastníků se bude region dostávat ze současné krize velmi těžce. Nechtěl bych spekulovat, ale bez pomoci všech zainteresovaných institucí se obávám, že může dojít k nejhoršímu. Ještěže jsme prosadili před časem vybudování dálnice do Ostravy, a to hlavně organizováním demonstrací a spoluprací s regionálními orgány. Tehdy hlasovala ODS proti. Štěstí pro Ostravsko, že ODS neměla potřebnou sílu hlasů, jinak by se již nyní region nacházel v daleko horším stavu,“ míní předseda hornických odborů.

Končící poslankyně za ODS Jaroslava Wenigerová však v reakci pro ParlamentníListy.cz odmítla tvrzení o tom, že by její strana byla proti dálnici. 

Zda se Důl Paskov skutečně uzavře, není v tuto chvíli jasné. Podle mluvčího OKD Marka Síbrta žádné definitivní rozhodnutí v této věci ještě nepadlo. Kromě uzavření Dolu Paskov firma uvažuje i o postupném útlumu těžby v dole. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Kupka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Czexit přinese bídu. Hlavně vám, co chodíte do fabriky. „Montovna“, smějete se jí, ale 28, 30, 35 tisíc vám dává. Pak bude zamčená, varuje ekonom Zahradník

14:04 Czexit přinese bídu. Hlavně vám, co chodíte do fabriky. „Montovna“, smějete se jí, ale 28, 30, 35 tisíc vám dává. Pak bude zamčená, varuje ekonom Zahradník

ROZHOVOR Většina českých ekonomů varuje před úvahami o odchodu z Evropské unie, označuje to za nelog…